Tonya Belediyesi’nin büyük önem verdiği dış cephe sağlıklaştırma projesinde çalışmalar başladı.

“Çevreci sokaklar” projesi adı ile ihale edilen dış cephe boyama işinin ihalesini, Miray Mühendislik Mim. İnş. Proje Taah. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin aldığı öğrenildi.

İhale bedelinin 953 bin 488 TL olduğu bildirildi.

Projeye göre Tonya’nın Cumhuriyet Alanı ile birlikte Büyükliman Caddesi, İskenderli Caddesi, Kürtün Caddesi ve Karşular Caddesi üzerinde bulunan binaların caddeye bakan cepheleri boyanacak.

Büyükliman Caddesi, Cumhuriyet Alanı ve Kürtün Caddesi üzerinde bulunan binaların ön cepheleri tek tip renkle boyanırken İskenderli Caddesi ve Karşular Caddesi üzerinde bulunan binaların ön cepheleri rengarenk boyanacak.

İlçenin estetiğine büyük önem verdiğini belirten Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel yaptığı açıklamada, “Tonyamızın geleceğini turizmde görüyoruz. Turizm hem hayvancılığımızı, özellikle süt ve süt ürünlerimizi dolaysıyla Tonya tereyağını besleyecek. Hem de inşallah yakında faaliyete koyacağımız Tonya’nın tarım ürünlerini ve meyvelerini besleyecek. Eğer Tonya’yı biz gelecekte turizmle kalkındırmayı düşünüyorsak öncelikle temiz ve albenisi olan bir değere getirmemiz lazım. Zaten doğal güzelliklerimiz eşi benzeri olmayan doğal güzelliklerdir. Bu arada bize düşen cevre temizliği ve bu çevre temizliğinin içerisinde binalarımızın da görsel değerinin artırılması ve temizliğidir. Bu kapsamda bir proje düzenledik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla görüştük. Bir milyon lira tutarında bir kredi bize verildi ve meclisimizde karar aldık. Büyükliman Caddesi, Tonya merkez ve Kürtün Caddesi ile birlikte İskenderli ve Karşular Caddelerindeki binaların boyamasını yapacağız. İskenderli ve Karşular Caddelerindeki binalar rengarenk olmak üzere, Cumhuriyet Meydanı ile birlikte Büyükliman ve Kürtün Caddelerimizde aynı desen ve renkte olmak üzere bir dış cephe güzelleştirmesine gittik.” ifadelerine yer verdi.

Yapılan dış cephe boyamanın %25’ini meclis kararı ile birlikte vatandaştan talep edileceğini belirten Belediye Başkanı Osman Beşel Konuşmasını şöyle sürdürdü, “İhale yapıldı ve ihaleyi Miray Mühendislik Mim.İnş.Proje Taah. San. Ve Tic. Ltd. Şti. aldı. Yer teslimi yapıldı ve iş hem İskenderli Caddesi, hem de Kürtün Caddesi üzerinden her iki taraftan da başladı. Biz belediye olarak elimizden geleni yapacağız ancak bu proje vatandaştan destek görmediği müddetçe bunun bir kıymeti olmaz. Hep beraber bu işe dört elle sarılıp belediye vatandaş işbirliği ile Tonyamızı albenisi olan bir hale getirmeliyiz. Binalarımızın caddeye bakan cephelerine fileli sıva ile boya yapıyoruz. Ancak birçok binamızın yan cepheleri boyasız ve sıvasızdır. Vatandaşlarımız aynı ekipten istifade ederek binalarının eksik olan kısımlarını yapmalarını tavsiye ediyorum. Yapılan bu dış cephe boyamanın %25’ini meclis kararı ile birlikte vatandaşlarımızdan talep ediyoruz. Vatandaşlarımızın da bizden bir şey esirgemeyeceğini düşünüyorum. Ödenen her kuruş kendilerine hizmet olarak dönecektir. Tonyamız için her zaman elinden gelenin fazlasını yapan milletvekilimiz Salih Cora’ya ve yaptığımız projeler ile bizi hiçbir zaman geri çevirmeyen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a teşekkür ediyorum.” dedi.