15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör örgütü tarafından yapılan darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla Tonya'da yürüyüş ve anma programı düzenlendi.

Tonya'daki anma programı Cumhuriyet Alanında Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Belediye Başkanı Osman Beşel yaptığı konuşmada: "Tarih boyunca görülmüştür ki insanların hür düşünmesini ve kendi kararlarını kendisinin vermesini engelleyen her türlü düşünce ve oluşumun toplum huzuruna ve hayatına zarar vermiştir. Bunun en son örneği 15 Temmuz kalkışması olmuştur. Darbe girişimi milletimize, hükümetimize, Meclis'imizin içine sızdırılmış hainler kullanılarak aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve kahraman polislerimize karşı yapılmıştır.

Darbeyi Türk Silah Kuvvetlerinin yaptığı algısı yanlıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Emniyet Teşkilatımız bu memleketin istikbalinin ve istiklalinin teminatı, millet olarak bizlerin göz bebeğidir. Bu malum darbe girişiminin bastırılmasında milletimiz kadar silahlı kuvvetlerimizin de payı vardır. Sonuç olarak bugün gerek silahlı kuvvetlerimiz, gerekse emniyet teşkilatımız bu hainlerden temizlenerek 15 Temmuz öncesine oranla çok daha güçlü ve çok daha güvenilir duruma gelmiştir.” dedi.

İlçe Kaymakamı Halit Mengi ise,"Bugün bizler için önemli bir gün. Bugün vatanımıza ve milletimizin geleceğine kastetmek isteyen hain darbe girişiminin birinci yıldönümüdür. O karanlık gecede olup bitenler, yaşananlar eminim daha dün gibi hepimizin hatırındadır. O gece FETÖ’cü teröristler, bizler için peygamber ocağı olan şanlı ordumuzun üniformasını giyerek milletin kendilerine emanet ettiği tankla, helikopterle ve uçakla yine bu aziz millete saldırmıştır. Hainler milletin silahını millete karşı kullanmışlardır." şeklinde konuştu.

Ayrıca, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle Merkez Ulu Cami önünde resim sergisi açıldı.

Törenden sonra, bir grup Trabzon’da düzenlenen toplantı ve yürüyüşe katılmak üzere Tonya’dan ayrıldı.