Kadın çiftçilere “Süt Hijyeni” eğitimi veriliyor.

Tonya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce ortaklaşa düzenlenen kurslarda 552 kadın çiftçiye eğitim verildi.

Kursların, her hafta bir mahallede olmak üzere dört gün süreyle verildiği bildirildi.

Kadın çiftçilerin yoğun ilgi gösterdiği kurslarda, yetiştiricilikte yanlış uygulamalar sebebiyle oluşan ekonomik kayıpların önlenmesi amaçlanıyor. Bu kurslarda hayvan besleme, yetiştiricilik, sürü yönetimi, ahır şartları, sağım, süt ve süt ürünleri ile özellikle buzağı yetiştiriciliği konularında eğitim veriliyor.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü M. Celalettin Altınbaş, sekiz mahallede kurs açtıklarını belirterek şunları söyledi: “Tonya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile birlikte sekiz mahallede kurs açtık. Toplam 552 kadın çiftçiye süt hijyeni konusunda eğitim verdik. Çiftçilerin, yanlış uygulamalar nedeniyle aldıkları destekleme miktarlarından çok daha fazla kayıplara uğrama durumları var. 2018 yılı içinde de bu tür çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kurslarımızda hayvan besleme, yetiştiricilik, sürü yönetimi, ahır şartları, sağım, süt ve süt ürünleri ile özellikle buzağı yetiştiriciliği konularında eğitim veriyoruz. Amacımız, yetiştiricilikte yanlış uygulamalar sebebiyle oluşan ekonomik kayıpları önlemektir.