Turizm projeleri konuşulan Tonya’da yeni taşocakları açılıyor.

Biçinlik Mahallesi’nde kurulacak taşocağına ait ÇED raporu onaylandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED olumlu kararı verdiği proje, Tonya-Çayırbağı sınırında uygulanacak.

Trabzon’un Kemerkaya Mahallesi Kunduracılar Caddesi’de adresi verilen Mehmet Kırcı adına hazırlanan projenin Çevresel Etki Değerlendirme dosyası, Trabzon Valiliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

Patlatmalı Kalker Ocağı, Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Santrali olarak planlanan proje bedelinin 900 bin lira olduğu öğrenildi.

Proje tanıtım dosyasında yapılacak iş ile ilgili ÇED raporunda, ruhsat alanının büyüklüğüne bakılmaksızın 25 hektara kadar çalışma alanında (kazı ve döküm alanı toplamı olarak) açık işletme yöntemi ile madenlerin çıkarılması yer alıyor.

Proje, Biçinlik Mahallesi, Çayırbağı ve Karşılar Mahallesi’nin Bayra mezrasının arasında, Baykuş Deresi vadisinde yer alıyor. Üç mahallenin sınırlarına da giriyor.

Faaliyet kapsamında taş ocağının kapasitesi 300.000 ton/yıl, kırma-eleme tesisinin

300.000 ton/yıl, hazır beton tesisinin ise 216.000 m3/yıl olarak belirlendiği öğrenildi.

Proje sahasında meteorolojik koşullara bağlı olarak yılda 12 ay, ayda 25 gün ve günde 8 saat çalışılması esas alındığı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğünden yapılan duyuruda, ÇED sürecinin 25 Ağustos 2017 tarihi itibariyle başladığı duyuruldu. ÇED raporunun iptali için idari dava açılması için 30 gün süre de belirtilen tarihte başlıyor.

Öte yandan Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürlüğü tarafından Kalınçam Mahallesi’nde yapılması planlanan KIRMA ELEME TESİSİ projesi ile ilgili olarak da 8 Eylül 2017 tarihinde, Valilikçe “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildiği öğrenildi.