Tonya Ortaokulunun ilk öğretmeni Süreyya Eryaşar, 78 yaşında yaşama veda etti.

İstanbul’da oturan ressam, şair Eryaşar, aynı yerde toprağa verildi.

1962 yılında Tonya Ortaokulu açıldığında okula, ilk öğretmen olarak Süreyya Eryaşar atandı.

Türkçe öğretmeni olan Eryaşar, aynı zamanda resim ve müzik derslerine de girerdi.

Çorum’un Meçitözü ilçesindendi. Dört yıl süren Tonya’daki görevinin ardından tayini çıktı.

Eryaşar ailesi, Selanik’ten göç ederek önce Edirne’ye, daha sonra da Çorum’un Mecitözü ilçesine yerleşmiş. Kendisi 1939 doğumluydu.

29 Ekim 2017 tarihinde bir kalp krizi sonucu yaşama veda eden Eryaşar, öğrencilerine edebiyat sevgisiyle şiir sevgisini ve kitap sevgisini aşılamaya çalışmıştı.

Ortaöğretim, yükseköğretim ve özel öğretim kurumlarında öğretmenlik, yöneticilik yaptı. Atatürkçülükle ilgili konferanslar verdi. Müzikle de ilgilendi. 35 dolayında beste yaptı.

Şiir, öykü, deneme ve eleştiri yazıları yazdı. Başta, Varlık, Türk Dili ve İnsancıl adlı dergilerde olmak üzere edebiyat ve sanat dergilerinde şiirleri ve yazıları yayımlandı. Kuruluşunun 85. yıldönümü nedeniyle 1985 yılında TBMM’nin düzenlediği yarışmada üçüncülük ödülü aldı. Kişisel resim sergileri açtı, ortak sergilere katıldı.

Beşpınar, Vaycanına/Kâmilefendi, O Kadarcık Kusuru Kadı Kızının, Anne ve Çocuklara Maniler adlı şiir kitapları, Çağdaşımız Yunus adlı incelemesi, Şairini Yaşatan Şiirler adlı antoloji çalışması ile Uğur Mumcu /Atatürkçülük konulu bir çalışması yayımlandı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi kurucusu Eryaşar, İstanbul Kilyos Mezarlığında toprağa verildi.