Cumhuriyet’e ambargo…

Tonya Öğretmenevi, Cumhuriyet Gazetesi’ne ambargo uyguladı.

Yıllardan beri üyeleri için değişik gazetelerin satın alındığı Tonya Öğretmenevi’ne Cumhuriyet Gazetesi’nin alınmasından vazgeçildi.

1989 yılında Öğretmen Lokali olarak faaliyete geçen ve daha sonra Öğretmenevine dönüşen kuruma, 27 yıldan beri giren Cumhuriyet’in alınmamasına karar verildi. Öğretmenevi yöneticileri, ilçedeki gazete bayisini uyararak, Cumhuriyet Gazetesi’nin gönderilmemesini istedi.

Karadeniz, Günebakış, Türkiye, Milliyet ve Milli Gazete’nin satın alınmasına devam ediliyor. Cumhuriyet Gazetesi için yapılan uygulama, üyelerin tepkisine neden oldu.

Olayı basına taşıyan bir grup üye şunları söyledi: “Yıllardan beri Tonya Öğretmenevi’ne değişik gazeteler alınıyor. Bunlardan biri de Cumhuriyet Gazetesi’ydi. Öğretmenevi yöneticilerinin aldığı kararı kınıyoruz. Yapılan uygulama, insanların haber alma hakkına müdahaledir. Kamu kuruluşu olan Öğretmenevi, kişilerin özel düşüncelerine göre yönetilemez. Uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini, gazetenin yeniden satın alınmasını bekliyoruz. Durumun kısa sürede düzeltileceğine inanmak istiyoruz.”