Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan, daha sonra Trabzon Üniversitesi’nin açılması ile bi üniversitenin bünyesine katılan Tonya Meslek Yüksekokulu, sahip olduğu deneyimli akademik kadro ve yeterli fiziki donanımın yanında, sunduğu uygulamalı eğitimleri, mesleki gelişim aktiviteleri, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleriyle adından sıkça söz ettiriyor.

Yüzde yüz doluluk oranı

2019 YKS Kontenjan kılavuzuna göre bu yıl Tonya Meslek Yüksekokulu’na 150 öğrenci kontenjanı ayrıldığı bildirildi. Tonya Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. İlyas Ün okulla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Yüksekokulumuz sağlık bilimleri tabanlı programların yer aldığı bir okuldur. Yüksekokulumuz bünyemizde “İlk ve Acil Yardım” programı, “Fizyoterapi” programı ve “Yaşlı Bakım” programı bulunmaktadır. Geçen yıl 120 kişilik öğrenci kontenjanı verilmişti ve bu kontenjan %100 dolmuştu. YÖK, bu yıl yüksekokulumuzun kontenjanını 150 kişiye çıkardı”.

Yüksekokulda üç bölüm

Yüksekokulun sahip olduğu fiziki imkanlara da değinen Müdür Ün, “Yüksekokulumuzda 6 adet tam donanımlı sınıf, 1 adet bilgisayar laboratuvarı - okuma salonu, 1 adet uygulama laboratuvarı, 1 adet iş ve uğraşı laboratuvarı - fizyoterapi laboratuvarı ve 100 kişilik konferans salonu mevcuttur. Ayrıca okulumuzda eğitim amaçlı kullanılmak üzere donanımlı 1 adet simülasyon aracı bulunmaktadır” dedi.

Öğrenciler için yurt var

Tonya Meslek Yüksekokulu’na kayıt yaptıracak öğrencilerin barınma sorunu olmadığı ifade eden Ün, “Üniversitemizde öğrenim gören kız öğrencilerimiz için Kredi Yurtlar Kurumu'na ait 58 kişilik kız öğrenci yurdu mevcuttur. Artan öğrenci sayısına ve bununla birlikte yurt ihtiyacına cevap verebilmek adına yeni eğitim-öğretim yılına (16 Eylül 2019 gününe) yetiştirilmek üzere ilave olarak 120 kişilik yeni bir KYK kız öğrenci yurdu inşa edilmektedir. Ayrıca, erkek öğrencilerimiz için de Vakfıkebir ilçemizde KYK yurdundan kontenjan ayrılmıştır” dedi.

Müdür Ün şu sözlerle öğrencileri Tonya’ya davet etti: “Yeşilin tüm tonlarını barındıran doğal yapısı, serin yaylaları, tertemiz havası, şenlikleri, sıcak ve misafirperver insanı ile adından söz ettiren ilçemiz Tonya’ya ülkemizin dört bir yanından öğrencilerimizi bekliyoruz”.

Tonya Meslek Yüksekokulu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler, linke tıklayıp daha geniş bilgi alabilir.

http://tonyamyo.trabzon.edu.tr/