Tonya Meslek Yüksekokulu 2017-2018 eğitim öğretim yılında 2. mezunlarını verdi.

Ülke genelinde en önemli bölümlerden birisi olarak gösterilen Sağlık Bakım Hizmetleri Yaşlı Bakım Bölümünden toplam 28 öğrenci mezun oldu.

Ali Koç Kültürevi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine Tonya Kaymakamı Bayram Yıldız, Belediye Başkanı Osman Beşel, Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Nuri İhsan Kalyoncu, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri veliler ve öğrenciler katıldı.

Törende açılış konuşmasını Tonya Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Nuri İhsan Kalyoncu yaptı.

Kalyoncu konuşmasına, “Tonya Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ve bugünkü seviyesine ulaşması bir mücadele sonucunda gerçekleşmiştir. Kuruluşuna katkısı olan herkese minnettarız.” sözleriyle başladı.

Prof. Dr. Kalyoncu şöyle devam etti: “Ülkemizde yaşlı bakım teknikerlerinin istihdamı kültürel, ekonomik ve politik nedenlerden dolayı henüz istenilen düzeyde değildir. Geçtiğimiz son 10 yılda büyük devlet hastanelerinde palyatif bakım servislerinin açılması, yaşlı bakımının giderek hükümetler tarafından önemsendiğinin kanıtıdır. Çok yakında yaşlı bakım teknikerlerinin istihdamı hedeflenen düzeylere ulaşacaktır diye düşünüyorum. Diğer önemli bir nokta da, yaşlı bakımda görev alacak nitelikli personelin yetiştirilmesidir. Yükseköğretim kurumlarında yüz yüze ve uygulamalı eğitim ile yetiştirilmelidir. Yaygın eğitim kapsamında çeşitli kuruluşlar tarafından verilen “Yaşlı Bakım Elemanı” sertifika programlarının kapatılması gerekmektedir.”

Kalyoncu, “Sevgili Yaşlı Bakım Teknikerleri; insan yaşamı çok değerli ve kutsaldır. Mesleğiniz doğrudan insan yaşamı ile ilgilidir. Sizler yaşama sanatı öğretmenlerisiniz.” dedi.

Tonya Kaymakamı Bayram Yıldız ise, Sağlık Bakımı Hizmetleri Yaşlı Bakım Bölümünden mezun olan öğrencileri kutladı, bundan sonra ki hayatlarında başarılar diledi.

Belediye Başkanı Osman Beşel de konuşmasında, “Tonya Meslek Yüksekokulumuz ilçemiz için bir yıldız olmuştur ve bu yıldız inşallah hiç sönmeyecektir. Bugün yüksekokulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz ülkemizin her yerinde Tonya’mızı temsil edeceklerdir. Meslek Yüksekokulumuzun açılmasında emeği geçenlere ilçemiz adına bir kez daha teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler toplu halde mezuniyet andını okudu. Dereceye giren öğrencilere plaket ve ödülleri verildi, ardından mezun olan öğrencilerin mezuniyet belgeleri verildi.

Dönem birincisinin “Yaş Kütüğü”ne plaket çakmasından sonra törene son verildi.