Trabzon’un Tonya ilçesinde, boyu, kilosu, beyaz rengi ve sevimlikleriyle ilgi odağı olan Tonya Finosu’na yurt içinden ve yurt dışından yoğun talep var.

Tonya Belediyesi ve Tonya Kaymakamlığının “Tonya Finosu’na” coğrafi işaret alınması için başlattıkları sürecin ardından yöreye özgü bir cins olan Tonya Finosu’na talebin arttığı ifade edildi.

Özellikle çocuklara karşı dostane tavırlar sergileyen sevimli köpeğin, saf ırkının korunup kollanarak neslinin çoğaltılıp gelecek nesillere ulaştırılması için ilçede çalışmalar başlatıldı.

Her kesimin ilgi odağı olan Tonya Finosu, koruma görevi yapmayacak kadar ufak yapılı olduğu için, genellikle havlama biçiminde gürültü yaparak sahiplerini uyarmaya, yaklaşan yabancı insan ya da hayvanı uzaklaştırmaya çalışan yapısıyla dikkat çekiyor.

“TALEPLERE KARŞILIK VERMEKTE ZORLANIYORUZ”

Tonya Finosu’na coğrafi işaret almak için çalışmalar başlatıldığını ifade eden Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “Ülkenin dört bir tarafından Tonya Finosu’na talep var.” dedi.

Başkan Beşel, “Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaret tescil belgesi alınmasına ilişkin sürecin başlatılmasının ardından, basında çıkan haberlerle birlikte Tonya Fino’suna yoğun bir talep var. İlçemize özgü bir hayvan türü olan Tonya Finosu nevi şahsına münhasır yapıda bir köpek türüdür. İlçemize Tonya Finosu’nun çoğaltılması için çalışmalarımız var. Coğrafi işaret alıp tescilini yaptıktan sonra bölgemize ve ülkemize mal olması için çalışmalarımız devam ediyor. Telefonla bizlere ulaşan vatandaşlar özellikle Tonya Finosu istiyor, çok sayıda talep olduğundan taleplere karşılık vermekte zorlanıyoruz.” şeklinde konuştu.

“SIRADA BEKLEYENLER VAR”

Tonya Finosu’na son günlerde ciddi bir talep olduğunu ifade eden Olcay Kalyoncu, “Öncelikle biz bu ırkın korunması için çaba harcıyoruz. Satışını ikinci planda düşünüyoruz. Çevrede Tonya Finosu’na benzeyen fakat ‘kırma’ diye tabir edilen birçok köpek var. Köpek satın almak isteyenlerin özellikle orijinal olup olmadığına dikkat etmeleri lazım. Tonya Finosu’nun belirli özellikleri vardır. Süt beyaz olurlar, kulakları diktir, burun, damak ve pati altları siyahtır. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda talep geliyor bize. Şu anda köpek almak için sırada bekleyen birçok kişi var.” ifadesini kullandı.TONYA FİNOSU

Tonya Finosu, köpek sınıfı içinde yer alan Spitz tipindeki köpeklere benzer morfolojik yapıya sahiptir. Yöresel bir tiptir. Bazı bölgelerde "Kobi" olarak da adlandırılır. Sahibinin canlı ya da cansız varlıklarını bekleme görevi yapmaktadır. Koruma görevi yapamayacak kadar ufak yapılı olduğu için, genellikle havlama biçiminde gürültü yaparak, sahiplerini uyarmaya, yaklaşan yabancı insan ya da hayvanı ise uzaklaştırmaya çalışır. Sadece beyaz tüy rengi görülmektedir. Oyuncu, enerjik ve özellikle çocuklara karşı dost canlısı bir köpektir. Yetiştiricileri tarafından sayılarının giderek azaldığı bildirilmektedir. Ergin ortalama ağırlıkları, erkeklerde 10 dişilerde 9 kilogram; omuz yükseklikleri erkeklerde 31.4, dişilerde ise 30.6 santimetredir. Tonya Finosu’nun, bin ila üç bin lira arasında alıcı bulduğu ifade edildi.