Tonya Anadolu Lisesi öğrencileri hazırladıkları resimleri sergiledi.

Pandemi sürecinde, Kovid-19 temalı resim sergisi Tonya Anadolu Lisesi salonunda açıldı.

Serginin açılış kurdelesini Kaymakam Muhammet İki, Milletvekili Salih Cora, İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş ve Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel birlikte kestiler.

Resim sergisinin açılış töreninde konuşan Okul Müdürü Kemal Akbulut, serginin açılışına katılanlara teşekkür etti. Akbulut, konuşmasında şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir." sözüyle sanatın bizler için ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır.

Her sanat eseri yaşanmış heyecanın duygusal karşılığıdır, güzelliğidir ve her sanat, sanatkârını anlatır. Az sonra sergide göreceğimiz sanat eserleri de onları resmedenlerin sanattaki duygu, düşüncelerindeki güzellikleri anlatmaktadır.

15 aydan uzun süredir tüm insanlığı esiri altına alan bu salgın döneminde sanatlarını, diğer bir ifadeyle yetenek ve iç güzelliklerini gerçek bir sanata yansıtan Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Havva Günaydın ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Ayrıca bu zorlu süreç boyunca gece gündüz demeden daima öğrencilerimizin yanında olan ve onlar için ellerinden geleni yapan mesai arkadaşlarıma huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, “Burada eğitim öğretim etkinliklerinden birine şahit oluyoruz. Sıkıntılarla dolu bir dönemi yaşıyoruz. Pandemi süreci eğitim öğretimi de etkiledi. Bu dönemde fedakârca çalışan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Öğretmenler rahata alıştı diyenleri de kınıyorum. Öğretmen ve öğrencilerimizin nasıl sıkıntı çektiklerini yakından biliyorum. Çalışmaları her türlü takdirin üzerindedir. Öğretme ve öğrencilerimizin kişisel becerilerine şahit olacağız.” şeklinde konuştu.

Törende söz alan Trabzon Milletvekili Salih Cora da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Resim sergisi önemli bir etkinlik. Yaşadığımız pandemi süreci, hayatı, ekonomiyi, eğitimi etkiledi. Yürütülen aşı çalışmalarını önemsiyoruz. Maskeyi atacağımız günleri yaşayacağız. Okullarımız öğrencilerle cıvıl cıvıl olacak. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz yoruldu. Bu fırtınalı günlerde öğrencilerin sanata yönlendirilmesini çok olumlu buluyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.”

İlçe Kaymakamı Muhammet İkis de konuşmasında sergide emeği geçenlere ve törenlere katılanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri ve sergiye katılanlar, resim sergisini gezdiler.