KTÜ Tonya Meslek Yüksek Okulu 2016-2017  eğitim öğretim yılında, ilk mezunlarını verdi. Sağlık Bakımı Hizmetleri Bölümü Yaşlı Bakım Programı’nın 51 öğrencisinden 28'i mezun oldu.

Tonya Spor Salonu'nda  gerçekleştirilen mezuniyet töreninde açılış konuşmasını Okul Müdürü Prof. Dr. Nuri İhsan Kalyoncu yaptı.

Kalyoncu: "Bugün, burada ortak bir sevinci paylaşmak için toplandık. Yüksekokulumuzun bu mutlu ve onurlu gününe birinci mezuniyet törenine hepiniz hoş geldiniz. Tonya Meslek Yüksekokulu ilk meyvelerini vermeye başlamıştır. Bu önemli bir başarıdır. Tonya’nın son üç belediye başkanının bu başarıdaki rolü büyüktür. 2013 yılı Mart ayında YÖK tarafından Tonya Meslek Yüksekokulu’nun açılmasına karar verilmişti. Ancak, programların açılması ve eğitim öğretimin başlaması 2014 yılında gerçekleşti. Dönemin Tonya Belediye Başkanı Sayın Osman Beşel, Tonya MYO’nun eğitim-öğretime açılabilmesi için gerçekten çok gayret gösterdi. Okulun çevre düzenlemesi, öğrencilerin barınma ve beslenme sorunları ile çok yakından ilgilendi. İlçe Kaymakamımız Sayın Halit Mengi de desteğini bizden hiç esirgemedi. Diğer taraftan programların seçilmesinde en büyük katkıyı o sırada Gümüşhane Üniversitesi  Rektörü olan Prof. Dr. İhsan Günaydın hocamız verdi.Kendileri daha sonra okulun iç donanımı ile ilgili önemli desteklerde de bulunmuştur. Sonuç olarak burada adından söz ettiğim ya da söz edemediğim pek çok kişinin katkısı ile bu başarı sağlanmıştır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

“İki yıl önce bize güvenerek emanet ettiğiniz kıymetli evlatlarınızı mesleki açıdan yetiştirebilmek için elimizden geleni çabayı gösterdik.” Diyerek öğrencilerin ailelerine seslenen Prof. Dr. Kalyoncu, mezun olan öğrencilere de şunları söyledi:

“Âdettendir, kuş yuvadan uçmadan son öğütler verilir. Bizden duyacağınız bu son öğütleri, yaşamınız boyunca hatırlayacağınızı umuyorum. Esasen bugün, bir bitişi değil; bir başlangıcı yaşıyoruz. Bugünden itibaren yepyeni yaşam deneyimlerini içinde barındıran bir süreç başlıyor. Her şeyden önce bugün hak ettiğiniz diplomalar size aynı zamanda çok önemli sorumluluklar yüklüyor. Dünyada ve ülkemizde olup bitenleri izleyerek kendinizi yenilemek, yeni bilgiler öğrenmek ve kendinizi sürekli olarak geliştirmek bu sorumlulukların başında geliyor. Diğer bir sorumluluğunuz ise, çevrenize ve yakınlarınıza, çalışma arkadaşlarınıza iyi ve çalışkan birer insan olmanın gereklerini davranışlarınızla göstermek ve örnek olmaktır. Var olan becerilerinizi geliştirmek ve yeni beceriler kazanmak için kendinizi geliştirmeye devam edin. Her ne iş yapıyorsanız, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın… Başkalarına faydalı olun, dürüst ve ahlaklı olun, namuslu olun. Bilimin gösterdiği yoldan yürüyün... Hiçbir ideoloji ve inanç sistemi bilim kadar yol gösterici olamaz…

Şunu da asla unutmayınız: Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK, bu memleketi sizlere emanet etmiştir. Sizler de bu emaneti koruyup kollayarak gelecek nesillere bırakmalısınız!...

Yolunuz açık şansınız bol olsun!...”

Belediye Başkanı Osman Beşel, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada: "Bugün burada gözbebeğimiz olan  Tonya Meslek Yüksekokulumuzun birinci mezunlarını vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Mezun olan tüm öğrencilerimizi kutluyor, bundan sonraki yaşamlarında kendilerine başarılar diliyorum." dedi.

REKTÖR İHSAN GÜNAYDIN'DA MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDI

Tonya MYO'nun açılmasında  katkısı olan eski Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın ise, "Burada iki hedefin gerçekleşmiş olduğunu görüyoruz. Hem Meslek Yüksekokulu açısından hem de mezunlarımız açısından hedeflerinin gerçekleşmiş olduğunu görüyoruz. Her iki tarafa hayırlı olmasını diliyorum. Anne ve babalar olarak bizler evlatlarımıza büyük paralar ve mallar bırakmak yerine; onları nitelikli, eğitimli  iyi bir birey olarak yetişmeleri sağlamamız halinde önemli sonuç alacağımız kuşkusuzdur. Gelişmenin ve büyümenin yolu eğitimden geçiyor. Öğrenmek hayat boyu devam ediyor. Mezun olan tüm öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Tonya MYO'nun ilçeye kazandırılmasında emeği geçenlere ve eğitim öğretim sürecinde katkı veren öğretim üyelerine plaket verildi. Ardından mezun olan öğrencilere belgeleri ve ödülleri verildi. Dönem birincisi Hande Yılmaz’ın yaş kütüğüne plaket çakmasından sonra öğrencilerin kep atması ile program sona erdi.

Mezuniyet törenine ayrıca daire amirler, siyasi parti temsilcileri, öğrenci velileri ile vatandaşlar katıldı.