Yaşama Dokunanlar Platformu  tarafından düzenlenen, Türkiye Kültür Oskarları Yarışmasında en iyi tereyağı dalında S. S. Tonya Süt Kooperatifi'nin ürettiği  “Tonya Tereyağı” Türkiye birincisi oldu.

Yaşama Dokunanlar Platformu tarafından organize edilen ve yurt genelinden toplamda 320 ürünün yarıştığı 2017 yılı Kültür ürünleri oskar yarışması elemeleri tamamlandı. İki aşamalı gerçekleşen yarışmada 8 kategoride 320 ürün yarıştı. Yaşama Dokunanlar Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Prof. Dr. İstemi Yücel ve Platform Başkanı Sevinç Mercan Başkanlığında toplanan jüri, 28 Mart akşamı son beş saat süren oturumunu yaparak finalistleri belirledi.

Yarışmada kendi dalında en yüksek puanı alan S.S. Tonya Tarımsal Kooperatifi ürettiği “Tonya Tereyağı” ile birinci oldu.

Kategorilerinde birincilik olan ürünlerin firmalarına düzenlenen törenle ödülleri verildi.

ÖNCE KALİTE…

Tonya Süt Kooperatifi Başkanı Kemal Tonya konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada : "Osmanlı Salnamelerinde övgüye mazhar olan “Tonya Tereyağı” son zamanlardaki ticari saldırılara karşı ayakta durabilmeyi başarmıştır. Kooperatifimiz kalitesini piyasalarda bir kez daha tescil ettirmiştir. Kim ne söylerse söylesin bizler, Tonya Tereyağının kalitesinden asla taviz vermeyeceğiz.1969 yılından bu zamana kadar “Doğadan Sofranıza Gelen Tat” sloganıyla hizmet veren Kooperatifimizin amacı, hem pazar ağımızı genişletmek hem de ürünlerimizi tüm dünyaya tanıtmaktır." şeklinde konuştu.