Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş Tonya’yı ziyaret etti.

ÖDP Tonya İlçe örgütünü ziyaret ettikten sonra Salih Malkoçoğlu Parkı’nda vatandaşlarla sohbet eden Taş, Türkiye’nin yaşadığı son durumu da değerlendirdi.

Tonya Çevre Platformu’nun önemli kazanımlar elde ettiğini belirten Taş, “Ekoloji, çevre mücadelesinde akla gelen ilk yerden biridir Tonya. Burada özgürlüğünün, demokratik düşüncenin, mücadelenin bir damarı varlığını sürdürüyor.” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi konusunda değerlendirmeler yapan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, söyle dedi:

“Türkiye, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül darbelerini yaşadı. 12 Mart ve 12 Eylül darbeleri, emperyalizmin sol hareketi kırdığı darbeler oldu. Şimdi de 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Darbe girişiminin püskürtülmesi önemlidir. Başarılı olsalardı toplumsal bir çatışma, bir iç savaş yaşayacaktık. Darbeye direnen, hayatını kaybedenleri burada anıyorum.”

“15 Temmuz’a nasıl geldik”” diyen Taş, şöyle devam etti:

“Solu hep darbeci diye nitelerler. Oysa, her darbeden sol zarar gördü, her darbede sol ezildi, toplumsal muhalefet bastırıldı. 2002’den beri kanka olan iki siyasal İslam güçten biri, ötekine darbe yaptı. ABD emperyalizmi bir yandan cemaati, bir yandan AKP’yi büyüttü. Sonra aralarında iktidar kavgası başladı. Cemaat, eski ortağına karşı darbe girişiminde bulundu. 12 Eylül, solu bastırdı, ülkeyi siyasal İslama teslim etti. Sonuçta buraya geldik. Kimse, “kandırıldık” lafının ardına sığınmasın. Devlete sızma diye bir şey yak; emperyalizmin bilinçli yerleştirmesi var. FETÖ’ elini öpmeyen üst düzey bir AKP yetkilisi var yoktur. “Kandırıldık” haksa, bütün yurttaşlara da haktır.” dedi.

Sosyal devlet olmanın gereği yerine getirilmediği için gençlerin cemaate teslim edildiğini ifade eden Taş, “Bizi, hep dini kaldıracağız, dine karşıyız diye nitelediler. Biz devrimcilerin halkımızın inançlarına saygımız var. Bizim mücadelemiz, siyasal İslamladır. Karşı çıktığımız, dinin siyasallaştırılması, ticarileştirilmesi, sömürü aracı haline getirilmesidir. 15 Temmuz’un nedeni de dinin siyasallaştırılmasıdır… Toplumu, mezhepler, tarikatlar, cemaatler üzerinden kurarsanız sonuç budur. Onun için biz, ‘Dil farkı bilmeyiz, din farkı bilmeyiz; sanki doğduk bir anadan’ ilkesini öne çıkarıyoruz.” şeklinde konuştu.

Toplumun eşitlik ve özgürlük temeli üzerinden yeniden kurulması gerektiğini dile getiren ve 15 Temmuz’un sonuçları üzerinde duran Alper Taş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz’dan çıkarılacak ilk ilk sonuç şudur: 21.yüzyılda tek adam, sultan, padişah özlemleri ortaya çıkarsa kaos olur. Buradan demokrasi çıkmaz. Parlamenter sistemi demokratik kılmak şarttır. Güçler ayrılığı yeniden hayata geçirilmelidir. İkinci sonuç da, laikliktir. Ne devlet dini düzenlesin, ne de din devleti düzenlesin. 15 Temmuz bize şunu gösterdi ki, sosyal devlet yeniden düzenlenmeli, insanlar cemaatlere teslim edilmemeli.”

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, konuşmasından sonra kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı. Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması ve Suriye sorununa yönelik bir soruya verdiği yanıtta şöyle dedi: “Suriye’nin içini AKP karıştırdı. Yeni Osmanlıcılık hayali ile bölgesel güç olmaya heveslendi. ABD, Esat konusunda frene bastı; AKP gaza geldi. Rusya devreye girdi. ABD, İran’la anlaşmaya mecbur kaldı. Bu noktada Türkiye açığa düştü. Türkiye, NATO’dan ayrılmak niyetinde değil. Rusya ile yakınlaşması, Batı’ya karşı elini güçlendirme girişimidir. Suriye sorunu ABD ile Rusya arasındaki bir konudur. Bölgeyi onlar düzenleyecek. Tarkiye’nin derdi artık Esat değil, PYD’dir. İçerideki Kürt sorunu da buna bağlıdır. İçteki sorun, dışarıdaki sorunun geleceğine bağlıdır.”

Taş, başkanlık sistemi ile ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı: “Erdoğan’ın başkanlık sisteminden vazgeçtiğine yönelik bir görüntü yok. Darbe girişiminin ardından zaten fiili başkanlık durumu oturdu. Bunu yasal hale getirme çalışmaları var. Cumhurbaşkanı, 12 Eylül Anayasası’nın verdiği yetkileri yeterli görmüyor. Türkiye’yi düştüğü bu kaostan kurtarmak için mücadele etmek şart.”

Daha sonra toplantıda bulunanlar da görüşlerini ifade ettiler.