Mehmet Çömcüoğlu ile Belediye Başkanı Osman Beşel arasındaki tartışma büyüyor.

Kaleönü Mahallesi’nin Raşi semtinde mahalle halkının yaptığı su ve yol çalışması ile ilgili tartışma yeni bir boyut kazandı. Belediye Başkanı Osman Beşel’in yaptığı açıklamaya Mehmet Çömcüoğlu’ndan açıklama geldi.

“Tırtıllı beton yollayacağım”

Çömcüoğlu Tonyahaber’e yaptığı açıklamada, “Raşi bölgesinde devam eden su ve kanal çalışmaları sona yaklaşmış, mahalle sakinlerinin makine burada iken bu virajı ve rampayı kıralım isteklerine karşı, bu belediyenin işidir belediye yapsın diyerek karşı çıktım ve su kanalı işi bitti. Bölgede bulunan evime giderken konu olan yerde makine sahipleri ve yöre halkı bekliyorlar. Doğal olarak sordum: Hayırdır? Belediye Başkanını bekliyoruz. Bize, ben gelmeden başlamayın dedi, dediler. Ben de o geç gelir, siz başlayın burada üç dört günlük iş var ve yapılacak işte belli, bir etüt gerektirmiyor diyerek bölgede bulunan evime gittim. Bir saat gibi geri döndüğümde makine sahipleri ve yöre sakinleri geri dönmüş. Niçin başlamadıklarını sordum. Onlar da, Başkan burası çok para tutar, tırtıllı beton yollayacağım demiş diye söylediler.” dedi.

“20 dakika salonda bekledim”

Hüsnü ve Nuri’ye siz muhtar mısınız, azama mısınız diyen Mehmet Çömcüoğlu konuşmasına şöyle devam etti; “ Ben de kimin bunu başkana söylediğini sordum. Hüsnü Baykan ve Nuri Uzun’un söylediğini ifade ettiler. Kendilerini arayarak siz muhtar veya aza mısınız da bu hakareti bu halka yaptırıyorsunuz, derhal gidin başkana iade edin dedim. Mahalle muhtarına giderek konuyu paylaştım. Söz konusu yere gidip yapılacak işi arazi sahibini, iş makinesi sahibine yaklaşık maliyeti ve halka parayı toplayabileceğimizi paylaşarak bu işe başladık. Yarma işlemine başladığımızın ikinci günü belediye başkanı oraya gelmiş ve ben hoş beş etmemişim, yalan!... Yolda geçişmişiz, farkında değilim.

Bu söylemler üzerine belediye ye gittim. Başkanı sordum. Trabzon’da olduğunu söylediler. Başkan yardımcısının odasına gittim, telefon ile konuşuyordu. Bir dakika beklememi işaret etti. Yaklaşık 20 dakika salonda bekledim. Yazı İşleri Müdürüne söylendim: Şahit olun 20 dakikadır bekliyorum, İşim acele, gidiyorum. Niyetim konuyu paylaşıp çıkan hafriyat için kamyon isteyecektim.”

“Paralel belediyecilik neyin nesi?”

Bu parallelik neyin nesi anlayamadım diyen Çümcüoğlu “Şimdi soruyorum, sayın başkan gerçeği yansıtmayan ne? Para toplamadık mı, makine araç çalıştırmadık mı, yolu yapmadık mı, taşı kırmadık mı, siz yaptınız da hayır, yapamazsın diye karşı mı çıktık?

Bu yer sizden önce de gündemde idi, dinamit kullanmadık, geldiğiniz yedi yıl içinde en az yetmiş kere size buranın tehlike arz ettiği söylenmiştir. Bu bölgeden aşağı geçen araçları da orada oturan vatandaşlara sor. Öğrenci servisleri orayı çıkıp çıkmadıklarına sor. Paralel belediyecilikten söz ediyorsunuz, bir alt taraftaki yolu para toplayarak yapmadı mı bu halk? Çelik bariyerlerini kendi imkanlarıyla çakmadı mı? Basına vereceğinize dört yüz-beş yüz defa bana ulaşabilir, çağırtabilirdiniz, bu paralellik neyin nesi anlayamadım?” dedi.