Trabzon’un Tonya ilçesi Turalı Mahallesi’nde 19. yüzyılın son çeyreğinde inşa edildiği bilinen yaklaşık 181 yıllık tarihi Turalı Medresesi bugüne kadar çeşitli onarımlar görerek bazı bilinçsiz müdahalelere maruz kalsa da yapı yeniden restore edilerek yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak.

Medresenin onarım ihtiyacı doğrultusunda çalışmalara başlayan Vakıflar Trabzon Bölge Müdürlüğü, mülkiyet sorunlarının çözümünün ardından 2018 yılında eski eser projelerini çizdirerek Koruma Kurulu onaylarını aldı.

2020 yılında 620 bin TL’lik bir bedelle ihaleye çıkan medrese orijinaline uygun bir şekilde restorasyon çalışmalarına başlandı.

650 BİN LİRA HARCANACAK

Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen ve çalışmalar hakkında bilgi veren Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “Bulunduğumuz mekân meşhur tarihi Turalı Medresesi, burası kurulmadan önce yanında bir cami yapılmış. Caminin yapılış tarihi 1760’lı yıllara dayanıyor. Daha sonrasında 1840’lı yıllardaki kayıtlarda bu medresenin kurulduğu gözüküyor. Bu medresede uzun yıllar tedrisat yapıldıktan sonra âtıl hale geldi. Hava şartlarından dolayı medrese yıkılmaya ve tahrip olmaya başladı. Milletvekilimiz Salih Cora Kültür ve Turizm Bakanlığı ile irtibata geçerek buranın restorasyonu ile görüşmelerde bulundu. 650 bin TL bir bedelle ihalesi yapıldı ve orijinal haline uygun bir şekilde restore ediliyor.” dedi.

TARİHİ ESERLER BU TOPRAKLARIN TAPUSUDUR

Kozluca Mahallesi’nde de bir medresenin bulunduğunu ifade eden Beşel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu medrese gibi Kozluca Mahallesi’nde daha eski bir medresemiz ve camimiz var. O da bugünlerde gündem edildi. İnşallah buranın restorasyonundan sonra Kozluca Medresesi de restorasyon edilecek. Böylece Tonya’nın tarihi ve kültürel değerlerine bir kez daha sahip çıkılmış olacak. Ayrıca Kaledere Vadisi’nde Ali Ağa ve Ömer Ağa kalelerimiz var. Bunların da fizibilitesini DOKA desteği ile yaptık. İnşallah yakında o bölgedeki kalelerimizde misafirlerimize açılacak ve turizme kazandırılacak. Bu tarihi değerlerimiz zaten vardır. Bunlar bizim geçmişimizdir, bu toprakların tapusudur. Şu an yapılan bu değerlerin mevcudiyetin muhafaza ve restore edilmesi, eski haline getirilmesi, bundan sonraki kuşaklara sağlam ve ölmeyecek şekilde aktarılmalıdır.”

Vakıflar Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu sürdürülen eserin, 2021 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.