İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Trabzon’da muhtarlar ile yaptığı toplantıda yaylalardaki kaçak yapılaşma gündeme geldi.

Tek tek sorunları dinleyip anında ilgileriyle çözümü yoluna giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, toplantı sonrası yaptığı açıklamada: ‘Bu toplantıları 6 ayda bir gerçekleştireceğiz. Valilik, belediye, kaymakamlar, kurum müdürleri olarak taleplerinizin takipçisi olacağız. Hepsini yapacağız diye bir şey yok, gücümüz yettiğince, hepsine yetişmeye çalışacağız. 6 ay sonra tekrar buluştuğumuzda, üzerinden geçip neyi yapıp neyi yapmayacağımızı ifade edeceğiz.’ dedi. 

Muhtarların birçoğunun yaylalardaki yıkımlardan şikayetçi olduğunu belirten Soylu, “Muhtarlarımız şunu iyi bilsin, talimatı ben verdim. Dört ilde, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Rize’de yaylalardaki yeni yapılan evler tespit edilsin, dedim. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yapılanlar yıkılacaktır. Ondan öncekiler için şu an bir talimat yok. Siz de hak verirsiniz ki bu yapılaşmaların önünü alamıyoruz. Yaylalarda hazinenin arazisini, bakıyorsunuz birileri birilerine satıyor. Derdimiz bu yapılaşmayı durdurmak. 2017 yılının başından bugüne kadar 1785 adet yeni kaçak yapı yaylalara yapılmış. Günahtır. Burada birilerinin hakkını birilerine yedirmeyeceğiz, yaylalarımızı kontrol altına alacağız tel örgülü yerler olmayacak.’ ifadelerini kullandı.

Kimileri yıkılsın derken kimileri, orada bağ bahçe yapan yaylacılar için tel örgüyle hayvanlardan korumaları gerektiğini belirtti. Kimileri ise evlerin yıkılmamasını elden geçirilerek doğaya uygun hale getirilmesini istedi. Bakan ise kesinlikle tel örgü de olmayacak restorasyon da… 2017 ocak ayı başından bugüne yapılanlar yıkılacak cevabını verdi.