16 Nisan'da yapılacak referandum öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tonya ilçesini ziyaret ederek, halka seslendi.

Cumhuriyet alanındaki halkla buluşmada İlçe Başkanı Mehmet Yakupoğlu'nun konuşmasının ardından Belediye Başkanı Osman Beşel yaptığı konuşmada, "Bugün buradan çok değerli Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve milletvekillerimizi ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tonya ilçemizde Belediye Başkanlığına başladığım günden bu zaman kadar ilçemize kazandırdığımız bütün yatırımlarımızın altında imzası olan sayın Bakanımıza Özellikle Tonya-Kürtün yolu için, Devlet Hastanemiz için, Jandarma Karakol binamızın yerinin değişmesi için, kanalizasyon gibi alt yapı yatırımlarımız için, makine parkımızın güçlendirilmesi için, kısacası bütün yatırımlarda imzası olan Sayın Bakanımıza huzurlarınızda, hepiniz adına teşekkür ediyorum." dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da yaptığı konuşmada her zaman Tonyalılar yanında ve emrinde olduklarını söyledi.

Milletvekili Salih Cora ise, Tonya’ya yaptıkları yatırımların altında Bakan’ın imzası olduğunu ifade ederek şunları söyöledi: "Tonya Kürtün yolu demiştik, yüz yıllık hayal demiştik. Tonya çıkmaz bir sokak demiştik. Şimdi Tonya Kürtün yolu karayolları ağına alındı. Projesi şimdi ihale edildi. İnşallah bir dahaki yıl yatırım programına alınacaktır. Sayın Bakanıma çok teşekkür ediyoruz. Kalınçam Vadisi turizm alanı ilan edilmesi için bütün yazışmalar tamamlandı, onay aşamasındadır. Kentsel dönüşüm için TOKİ ile imzalar atıldı. İnşallah Tonya ilçemizde de kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz. Ülkemizin en büyük sorunu istikrar sorunudur. İstikrarı sigortalı hale getirelim. İstikrarı kalıcı hale getirelim. " diye konuştu.

Ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu halka hitaben yaptığı konuşmada: "Ülkede her gün patronumuzu değiştirdiler. Bir gün patronumuzu medya patronları yaptılar, bir gün patronumuzu siyasi baronlar yaptılar, bir gün patronumuzu Anayasa Mahkemesi yaptılar, Yargıtay yaptılar, Danıştay yaptılar, İMF yaptılar, bir gün patronumuzu döndüler uluslararası sermaye yaptılar. 16 Nisan nedir biliyor musunuz? 16 Nisan milletimizin patron olacağı tarihin adıdır.” dedi.

Referandum nedeniyle düzenlenen mitingde Bakan Soylu, konuşmasının önemli bir bölümünde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. “Ey Kılıçdaroğlu sana söylüyorum; Biz sana FETÖ’den de uzağız değil mi? Biz kötüyüz değil mi? Biz kötüyüz de bu ülke 11 bin dolarlara kadar geldi. Yıllardan beri bu ülke kendi helikopterini üretiyor. Sen de SSK Genel müdürlüğü yaptın, millet senin zamanında hastanelerde ilaç kuyruğunda beklerken kalp krizinden ölüyordu. Seçimleri kaybede kaybede orada durmaya alışmış zaten. ‘SSK’yı batırdı CHP’yi de batırdı’ diyecekler. Bu kimle uzlaştı? Hadi biz MHP ile uzlaştık, peki o kimle uzlaştı? PKK ile ulaştı. FETÖ ile uzlaştı mı? Kandil ‘Eğer evet çıkarsa biz bittik’ diyor. Peki, Kılıçdaroğlu sen bugün PKK’nın değirmen suyuna neden can suyu taşıyorsun. Bunun hesabı sorulmaz mı? Niçin kol kola beraber yürüyorsun?” dedi

Tonya’da halka seslenilen miting sırasında Anayasa değişikliği ile ilgili maddelerden söz edilmedi.