Maden Dulları romanı ile ilgili söyleşi ve imza günü düzenlendi.

Hasan Kalyoncu’nun ikinci romanı Maden Dulları / Ah Zonguldak Zonguldak romanı ile ilgili Trabzon’dan sonra Tonya’da da imza günü düzenlendi.

Maranda Kafe’de düzenlenen söyleşiye çok sayıda vatandaş katıldı.

Tonya Doğa, Yaşam, Kültür ve Turizm Derneği (TOY-DER) tarafından düzenlenen söyleşide, Kalyoncu kendisine sorulan soruları yanıtladı.

Söyleşi toplantısında TOY-DER Başkanı Bekir Uzunoğlu bir konuşma yaptı. Uzunoğlu konuşmasında, TOY-DER’in kuruluş amaçlarını ve bugüne kadar yaptıkları etkinlikleri anlattı.

Daha sonra, Hasan Kalyoncu, Maden Dulları romanı ile ilgili Bulut Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Kalyoncu, konuşmasında şunları söyledi:

“Tonyalıların geçmişinde gurbetin kalıcı izleri var. Gurbet deyince aklımıza Zonguldak gelir. Kimi, başlık parasını ödemek, kimi satın aldığı arazinin bedelini ödemek için yollara düştü. Kimi de geçim darlığının altında ezilmektense gurbeti seçti. Bir dönem, yaşı tutsun tutmasın Tonyalılar Zonguldak’a akın etti. Maden Dulları romanında bu insanları anlatmaya çalıştım. Ciğerleri taş tozu ile çürüyen, genç yaşta yaşama veda eden pek çok insanımız var. Neredeyse her ailede bir madenci görürsünüz. Onların geride bıraktığı dul eşleri, yetim çocukları romanın konusunu oluşturdu.” dedi.

Söyleşinin sunuculuğunu yapan Bulut Öztürk, romanla ilgili kendisine gelen Berna Bektaş’ın yazdığı yorumu okudu: "Kurayla girdiler yerin altına, tırnaklarıyla kömür kazıyıp para kazanmaktan başka ne suçları vardı?

Ya geride bıraktıkları:

Evlatları, anaları babaları ve gözü yaşlı eşleri. Döneme damgasını vuran, mükemmel dokusu olan, asla duygularınıza engel olamayacağınız, madenciliğin gerçek aynası, iliklerinize kadar sizi kasıp kavuracak bir eser ‘Maden Dulları’…”

Öztürk söyleşiyi, “Hasan Hoca, son romanı Maden Dulları’nda, sevdasını maden ocağına gömmüş kömür gözlülerin aşklarını, ayrılıklarını, acılarını ve yoksulluklarını anlatıyor. Kömür tozunun ciğerlerde açtığı yarayı tüm çıplaklığıyla görecek, acısını yüreğinizde hissedeceksiniz.” sözleriyle tamamladı.

Söyleşinin ardından okuyucular kitaplarını imzalattırdı.