Sosyal Bilgiler 7. sınıf  öğrenci çalışma kitabı ve Sosyal Bilgiler 7. sınıf öğretmen kılavuz kitaplarının ACİLEN  tüm öğrenci ve öğretmenlerden TOPLATILMASI istendi.

Sosyal Bilgiler 7. sınıf öğrenci çalışma kitabı ve öğretmen kılavuz kitabı için 'acilen toplatma' kararı verildi. Kitabın içeriğinde yer alan 'basın özgürlüğü' ünitesinin toplatma kararına neden olduğu belirtilirken, okul müdürlerine kitapların il ve ilçe depolarında muhafaza edilmesi için talimat geldiği öğrenildi.

7. sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı ve Öğretmen Kılavuz kitabı toplatılıyor. Okul müdürlerinin yer aldığı whatsapp grubuna gelen mesajda kitapların öğretmen ve öğrencilerden acilen toplatılarak il ve ilçe depolarda muhafaza edilmesi istenirken kısa bir süre içinde de yeni kitapların gönderileceği kaydedildi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÜNİTESİNDE İLGİNÇ DURUM:

Kitabın toplatılmasına neden olarak ise 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Öğrenci Çalışma Kitabı’nın 1. Ünitesi’nde ‘Basın Özgürlüğü’ konusunda çok ilginç bir senaryoya yer verilmesi gösteriliyor.

Çalışma kitabında, “Aşağıdaki T.C. Anayasası’nın 28. maddesini ve senaryoyu okuyunuz. Basın özgürlüğü hakkındaki soruları cevaplayınız” diye başlayan ünitede, “T.C. Anayasası 28. madde (Basın hürriyeti) Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak, izin alma ve mali teminat yatırma şartına bağlanamaz” metni yer alıyor.

Basın Özgürlüğü başlıklı 1. Ünitede Anayasa’nın 28.maddesi yazıldıktan sonra aynı sayfada şöyle bir açıklama yer alıyor:

“Bir ülkede iktidara tek başına gelen parti, bir süre sonra basının, kurdukları hükümet hakkında sürekli yolsuzluk haberleri yapmasından rahatsız olur. Anayasa’yı değiştirecek güce sahip olmalarından faydalanarak Anayasa’ya basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler koyarlar ve kendi izinleri olmadan yapılan haberlere sansür uygularlar. Artık yolsuzluk haberleri yayınlanmadığını bilen kötü niyetli kişiler daha da fazla yolsuzluk yapınca yaşanan ekonomik kriz ülkeyi bir kaosa sürükler.”

7. sınıf Sosyal Bilgiler kitabında yer alan açıklama daha sonra fark edilince kitapların toplattırılmasına karar verildi.