Sol Parti Tonya İlçe Örgütü basın açıklaması yaptı.

1 Mayıs Emek ve Özgürlük Bayramı’nın pandemi nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle alanlarda kutlanamayacağını belirtilen basın açıklamasında, “İş, Emek, Özgürlük mücadelesine en fazla ihtiyaç duyulan bir zamanda yasaklar nedeniyle Emek ve Demokrasi güçleri alanlara çıkamıyor. Salgın bahane edilerek bu köhne düzene itirazı olan yoksul halk yığınlarının sesi kısılmaya çalışılıyor.” denildi.

İlçenin Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen basın açıklamasına Sol Parti üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“SALGIN ÖLDÜRÜYOR, İŞSİZ BIRAKIYOR, SEFALETE SÜRÜKLÜYOR!...”

Basın açıklamasını okuyan Ahmet Fettahoğlu şunları söyledi:

“Salgın yoksul halkı inim inim inletirken, Küçük esnaf adeta boğulurken, iş yerleri tek tek kepenklerini indirirken bir avuç harami servetine servet katıyor. Salgının pik yaptığı bir yılda serveti bir milyon liranın üstünde olanlara 69.000 yeni kişi eklendi.

Gençler geleceğe umutla bakamıyor.

Kadınlar her gün yeni baskılarla eziliyor. Horlanıyor. Öldürülüyor.

Mega şirketler ve patronların çıkarlarına göre yürütülen salgın mücadelesi halkı öldürüyor, işsiz bırakıyor, sefalete sürüklüyor.”

“HALK VERGİ REKORTMENİ, PATRONLAR SERVET REKORTMENİ!...”

Halk vergi rekortmeni, patronlar servet rekortmeni olduğunu belirten Fettahoğlu, “Zenginin borcu sıfırlanıyor. Kamu kaynakları patronların, yandaşların kasasına aktarılıyor. Emekçiler yoksullar vergi zamlarının altında eziliyor. Bu düzende halk vergi rekortmeni, patronlar servet rekortmeni oluyor. Hepimiz biliyoruz ki bu düzen böyle gitmez           . Tarikatlar istedi İstanbul sözleşmesi fes edildi. Karadeniz savaş üssü haline getirilmek isteniyor. Montrö antlaşması dahil tüm ödünlerin verilebileceği ilan ediliyor.

Tek adamın iki dudağının arasından çıkacak sözle ülkenin kaderi belirleniyor. Halk baskı, zulüm ve açlıkla susturulmaya çalışılıyor.” şeklinde konuştu.

Fettahoğlu’nun okuduğu basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Halkın söz ve karar sahibi olduğu; Laik, demokratik, bağımsız ve egemen bir ülkeyi birlikte kuralım. Yıkılmaya yüz tutmuş köhne bir binayı andıran AKP ve MHP rejiminin kendiliğinden yıkılmasını beklemeden; Tüm demokratik haklarımızı cesaretle kullanarak bu halk düşmanı rejimi yıkalım. Bu harami düzenini ancak SOL değiştirebilir. Halkın örgütlü gücü değiştirebilir...”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR!...”

Basın açıklaması sırasında Sol Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Nigar Fettahoğlu da İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diyen ve sözleşmenin amaçlarını, ortaya koyduğu yükümlülükleri ifade eden Fettahoğlu şunları söyledi:

“İstanbul Sözleşmesi’ne taraf olanlar, bu sözleşme kapsamındaki her türlü şiddetin önlenmesi ve bu şiddet eylemleriyle mücadele edilmesine yönelik ilgili tüm tedbirleri içerin devlet çapında etkili, kapsamlı ve birbiriyle koordineli politikaların benimsenip uygulamasını mümkün kılacak, gerekli yasal ve diğer tedbirleri alacak ve kadına karşı şiddete bütüncül bir mukabelede bulunulmasını temin edeceklerdir.

Taraflar, kültür, din, gelenek veya sözde ‘namus’ gibi kavramların bu Sözleşme kapsamındaki herhangi bir şiddet eylemine gerekçe olarak kullanılmamasını sağlayacaktır.

Taraflar, kadınların güçlendirilmesine yönelik program ve faaliyetlerin yaygınlaştırılması için gereken tedbirleri almak zorundadır.”