Tonya Sol Parti ilçe örgütü basın açıklaması düzenledi.

Tonya Cumhuriyet Alanı’nın da yapılan basın açıklamasına partililer ve vatandaşlar katıldı.

Sol Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Fikri Sağlamın okuduğu basın açıklamasında, “Her geçen gün daha kötüye giden adeta çığırından çıkmış hükümet uygulamalarını değerlendirmek, ilgilileri uyarmak, halkımızı tüm olumsuzluklara karşı duyarlı olmaya ve mücadele etmeye çağırmak için toplandık.” denildi.

Sağlam açıklamasında, ülkedeki ekonomik sıkıntıya da değinerek, “Artık mızrak çuvala sığmıyor. Tek adam ucube sistemi her alanda tel tel dökülerek tüm değerleri beraberinde çürütüyor. Ekonomide çöküş, Albayrak'ın gizemli istifası.... Tek adamdan mucize bekleyerek, kabine değişikliği yaparak sorunu çözemezler. Asıl sorun bu sömürü düzenini kanlı çarklarında.... Çözüm toptan değiştirmekte. Halkın hiçbir sorununa çürümüş rejim zavallı bir mafya bozuntusunun tehditlerine muhtaç hale geldi. İktidar ortağı Bahçeli ise dava arkadaşım sözleriyle bu kriminal şahsa coşkuyla sahip çıkarak MHP'nin geçmişten bu yana mafyayla iç içe olduğunu itiraf ediyor. Adeta bu mafya bozuntusu zavallı cumhur ittifakının yeni sözcüsü olarak sahne alıyor.” İfadelerini kullandı.

“Halkın desteğini kaybetmiş AKP ve MHP bloku bir ucunda şeriat, bir ucunda hilafet çağrısı yapan meczupların yanına mafya bozuntularını da ekleyerek yaslandığı koyu karanlığı da açığa çıkarır.” diyen Sağlam açıklamasını şöyle sürdürdü. “Bu ülkenin ilerici, Devrimci birikimi bu tehditlere boyun eğmez... Zorbalıkla halkı susturmaya kalkışmış bu çürümüşlük kendi karanlığında boğulacaktır. Kimsenin zerre kadar tereddüdü yoktur, Türkiye'yi mafyanın, çetenin, tarikatlar, cemaatler ve her türlü karanlık gücün pençesinden kurtaracak ve kötülüğün iktidarına son verecek bir mücadelede kararlıyız.”

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de her geçen gün hızla yayılan koronavirüs nedeniyle sağlık alanında çöküşün devam ettiğini belirten Fikri Sağlam, şunları söyledi: “Hastanelerde yer yok. Yoğun bakımlar dolup taşıyor. Risk gurubunda ki yurttaşlar için grip aşısı dahi tedarik edilemiyor. Rakamlar yanış, doğru bilgiler halktan gizleniyor. Halkın sağlığından önce sermayenin çıkarları düşünülüyor.”

Pandemi nedeniyle okulların kapatılması ve online eğitime geçilmesi nedeniyle eğitmede yaşanan sıkıntılara da değinen Sağlam, “Online eğitime geçiliyor. İnternet altyapı sorunları çözülemiyor. İşçiler, emekçiler hiçbir tedbir olmadan çalışmak zorunda, dayatılan anlayış:  Emek ya da yaşam anlayışıdır. Bu ikilemde insanlarımız ölümle yüz yüze çalışmak zorunda kalıyor. Salgının bu denli yayılmasına neden olan bu iktidar bu salgını yönetemez... sokakta aç bıraktıkları, salgında ölüme gönderdikleri halkın sorunlarını çözemez. Çözüm hasta hanelerin halka açılması, özel hasta hane kapılarında ki para kilidinin sökülmesidir. Çözüm emekçiler için ücretli izindir. Çözüm halkın hastalanmasını, salgının yayılmasını engelleyecek koruyucu sağlık hizmetlerine kaynak aktarmaktır.” şeklinde ifade etti.

Tonya Cumhuriyet Alanı’nın da yapılan ve partililerin katıldığı açıklamada konuşan Nigar Fettahoğlu da “İslamcı ve faşist iktidar bloku mevcut siyasal, ekonomik ve toplumsal ortamı yaratırken bastığı en önemli zeminlerden biri kadınlar. Bizlerin adına, varlığına, haklarına, hayatlarına savaş açtılar. Yaşamlarımızı fıtrat-fetva-şiddet sarmalı içerisine hapsetmek isteyen gerici ve kadın düşmanı söylem ve politikalarla örülmüş yeni bir toplumsal cinsiyet rejimi kurdular. Bu politikaların sonucu giderek artan kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleridir." dedi.

Fettahoğlu, basın açıklamasında kadın hakları ile ilgili Devrimci Feminst Politikayı birlikte kuralım ve birlikte değiştirelim şeklinde yaptığı konuşmasına şöyle devam etti: “Haklarımızı, hayatlarımızı, geleceğimizi gerici karanlığa teslim etmeyeceğimizi haykıran bir barikatı direnç ve mücadele ile kurduk. Bu direnç ve mücadeleyi politik, örgütlü ve kurucu bir perspektifle büyüteceğiz. Gerici ye cinsiyetçi toplumsal cinsiyet rejimini bütünlüklü bir kavgayla yıkacağız. SOL, Devrimci Feminist Politikayı Birlikte Kuralım Birlikte Değiştirelim. Şiddete maruz bırakılan, yaşamları çalınan kadınların can güvenliğinin sağlanması, erkek şiddetine son verecek önlemlerin alınması son derece acildir. 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi, hiçbir bahaneye yer bırakmayacak şekilde uygulanmalıdır.”

Fettahoğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Kadınların her tür ezilme biçimi ve her güzeyde erkek egemenliği ortadan kaldırılmalıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak her türlü önlem alınmalıdır. Cinsel kimlik ve cinsel yönelim temelli ayrımcılık ortadan kaldırılmalıdır. Kadınlar olarak taleplerimiz etrafında yürüteceğimiz topyekûn bir mücadele için SOL’da birleşelim. Laik, özgür, eşit bir yaşamı, bir ülkeyi inşa edecek sol, devrimci ve feminist bir politikayı birlikte kuralım."