Tonya’da tır ve kamyoncu esnafı yılbaşında yürürlüğe giren kamyonlardaki sayısal takograflardan veri indirme ve bu verilerin Bakanlığa gönderimini zorunlu kılan yönetmeliği protesto etmek amacıyla kontak kapattı.

Türkiye genelinde başlatılan kontak kapatma eylemine, Tonyalı uzun yol şoförleri de kontak kapatarak eyleme destek verdi.

Tonya’da Ağreliyaz bölgesine araçlarını park eden şoför esnafı, “Her dediğinizi yaptık, psikoteknik aldık, ehliyetlerimizi değiştik, dijital takolarımızı taktık.” Tepkilerinin ifade ettiler..

Şoförler adına konuşan ve yurt dışına çıkan araçlarla rekabet edemediklerini söyleyen Şenol Erdoğan hükümet yetkililerine seslenerek şunları söyledi: “Biz bu işte son noktaya geldik. “K” belgesi alın dediniz, aldık. Biz bu belge ile yurt dışına çıkamıyoruz. Yurt dışına çıkan araçlar, yurt dışından ucuz mazot alıp geliyor. Biz onlarla bu yüzden rekabet edemiyoruz. Durumumuz son noktaya gelmiştir. Her dediğinizi yaptık, psikoteknik aldık, ehliyetlerimizi değiştik, dijital takolarımızı taktık. Tonya’dan çıktım mı, Samsuna dört buçuk saatte gideceğim, orada istirahat vermek zorunda kalacağım. Samsun Trabzon arası bir tane tesis var. Saat dokuza kadar tesise gittiğimizde orada yer bulabiliyoruz. Dört buçuk saatte ancak oraya kadar gidebiliyoruz, yer bulamazsak ne yapacağız, asfaltın üstünde mi yatacağız? Ben de istirahatımı yapıp insan gibi yaşamak istiyorum.”

Çalışmalarının maliyeti kurtarmadığını dile getiren Erdoğan, “Trabzon’dan İstanbul’a gidip geliyoruz, yedi yüz lira ile bin lira arasında para kalıyor ve yedi günde gidip gelmem lazım. Şoför maliyetleri belli. İki şoför ile gidip geldiğimiz zaman bin lira kaldığı zaman maliyeti kurtarmıyor. Maliyetler derken, kaskosu, sigortası, aracın pulu, şoförün sigortası, lastiği, motoru... Bir aracın senelik maliyeti altmış milyar. Bu dört buçuk saat olayında biz para kazanamaz hale geldik. Araçlarımızın vergilerini ödeyemez hale geldik. Bu zamana kadar devlet kurumlarına hiçbir borcumuz olmadı. Ama bu saatten sonra ödeyemez hale geleceğiz, çünkü maliyetler arttı kazandığımız para bizleri kurtarmıyor.” dedi. 

“-E fatura” uygulamasına da dikkat çeken Erdoğan, “Aracımızın bir lastiği iki buçuk milyar lira. Bir lastiği, bir ya da bir buçuk sene kullanabiliyoruz. Bir de bu -e fatura olayı var. Şoför esnafını belli yerlerde belli eğitimlere sokmak gerekir. Birçok şoför ilkokul ya da ortaokuldan ayrıldı bu konuda da o kadar tecrübemiz yok. Biz de insan gibi yaşamak istiyoruz, bizim de güzel bir yaşamımız olsun istiyoruz. Fakat yaptığınız bu dayatmalar yüzünden bu işi yapılmayacak hale getirdiniz. Bu söylediklerim bir tane aracı olan için de geçerli, filosu olan için de geçerli. Bu maliyetleri herkes ödeyecek.” şeklinde konuştu.