Osmangazi Köprüsü’nde geçen yıl meydana gelen kazada görevi başındaki trafik polisinin şehit olmasına yol açan TIR şoförüne verilen 3 yıl 4 ay hapis cezası, 24 bin lira para cezasına çevrildi. Verilen cezayı "günlük 2 paket sigara parası" diyerek eleştiren polis memurunun yakınları karara tepki gösterdi.

Polis memurunun kardeşi Muhittin Bozoğlu, TIR sürücüsünün paraya çevrilen cezasının, günlük 20 lira, 2 paket sigara parası kadar olduğunu söyleyerek, mahkeme kararına tepki gösterdi; "Kabul edilebilir bir şey değil bizim için." dedi.

Osmangazi Köprüsü’nde 10 Ağustos 2016’da meydana gelen trafik kazasında görevli polis memuru Muhammet Bozoğlu’nun şehit olmasına neden olan TIR şoförüne verilen 3 yıl 4 ay hapis cezası, 24 bin lira para cezasına çevrildi. Karara kazada hayatını kaybeden polis memurunun yakınları tepki gösterdi.

10 Ağustos 2016’da Osmangazi Köprüsü’nün Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan girişinde İlkay Baygın idaresindeki 34 DL 8117 plakalı TIR, köprü üzerinde güvenlik görevi yapan 41 A 4580 plakalı polis aracına çarpmış, araç içinde sıkışan polis memuru Muhammet Bozoğlu itfaiye ekiplerince araçtan çıkarılmıştı. Ağır yaralanan polis memuru Muhammet Bozoğlu, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Gebze 7. Asliye Ceza Mahkemesinde kazayla ilgili açılan dava karara bağlandı. Polis memuru Bozoğlu’nun ölümüne neden olan İlkay Baygın’ı 3 yıl 4 ay hapse mahkum eden mahkeme, bu cezayı 24 bin lira para cezasına çevirdi.

Kazada yaşamını yitiren polis memuru Muhammet Bozoğlu’nun kardeşi Muhittin Bozoğlu, “10 Ağustos günü ağabeyim şehit Muhammet Bozoğlu, Osmangazi Köprüsü girişinde görevi başında araç içinde duruyordu. Yanında başka bir polis arkadaşı daha vardı. Kazadan bir 10-15 dakika önce diğer polis arkadaşı araçtan yürümek için iniyor. Daha sonra da ileriden gelen TIR'ı görüyor. Bariyere çarptığını görüyor. Ona emniyet şeridinden çıkması için ikazda bulunuyor. Ancak TIR şoförü halen yoluna devam ediyor. Polisi görmüyor muhtemelen. Daha sonra ağabeyimin bulunduğu görev aracı olan trafik polisi aracını altına alıp 230 metre sürüklüyor. 230 metre sonra sol bariyere çarpıp polis aracı kurtuluyor. Olay yerinde de ağabeyim vefat ediyor. TIR da 700-800 metre sonra ancak durabiliyor,” dedi.

Bozoğlu, karara üst mahkemede itiraz ettiklerini belirterek, TIR şoförüne daha ağır bir ceza verilmesini istediklerini söyledi.