Tonya Kaymakamı Osman Sayılır göreve başladı.

Kütahya’nın Dumlupınar ilçesi kaymakamı iken Tonya’ya atanan Sayılır, göreve başladı.

Kaymakam Halit Mengi’nin KHK ile görevine son verilmesi nedeniyle boşalan Tonya Kaymakamlığına, Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta vekalet ediyordu.

Tonya Kaymakamlığı görevine başlayan Sayılır, İstanbul Bakırköy doğumlu. Sayılır, ilköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da, lisans eğitimini, Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünde tamamladı.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü bünyesinde İstanbul ilinde Muhasebe Denetmeni olarak görev yaptı. 2010 yılında Kaymakam Adaylığı sınavını kazandı ve Ağrı Kaymakam Adayı olarak göreve başladı.

Ağrı’da, Trabzon ili Of ilçesinde, Muş’ta stajını tamamladı. Isparta ili Senirkent ilçesinde kaymakam vekili olarak görev yaparken yurtdışı stajı için gittiği ABD Maryland eyaleti Towson University’de bir yıl süreyle İngilizce dil eğitimi aldı. Amerikan Kamu Yönetimi üzerine çeşitli kamu kurumlarında incelemelerde bulundu. Bu dönemde aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçiliği’nde Büyükelçilik stajını tamamladı.

Daha sonra Kütahya ili Altıntaş ilçesi ve Bolu ili Yeniçağa ve Mengen ilçelerinde Kaymakam Vekilliği, Bolu ili Seben ilçesi Kaymakamlık görevinde bulundu. Ardından 2016 yılında Kütahya ili Dumlupınar ilçesi kaymakamlığına atandı.

Tonya Kaymakamlığına atanan Sayılır, iyi derecede İngilizce bilmektedir.