Tonyakoop ürünlerinin sahtesi yakalandı.

Tonya Süt Kooperatifi yetkilileri, iade kaşarlarda kendi ürünleri olmayan kaşarları ele geçirdi.

Yağlı Taze Blok Kaşar Peyniri olarak piyasada yer alan kaşarlardan son kullanma tarihi geçmiş ürünlerden iade edilen kaşarlar arasında Tonya’nın üretimi olmayan kaşarlardan bulunduğu ortaya çıktı.

Tonyakoop Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tonya, “İade ürünler arasında yer alan bize ait olmayan kaşarları tutanakla tespit ettik. Konu ile ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız.” dedi.

Kemal Tonya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yağlı Taze Blok Kaşar Peyniri olarak piyasaya sunduğumuz ürünlerden,, son kullanma tarihi geçen ve deforme olanlar kooperatifimize müşterimiz tarafından iade edildi. Müşterinin iade ettiği 121 kg kaşar arasında bize ait olmayan ürünler tespit ettik. Durumu tutanak altına aldık. İade ürünlerden bize ait olmayanların etiketleri aynı olduğu halde vakumları farklı. Bizim ürünlerimiz, folyo makinesi ile ambalajlanır. Bizim olmayanlar ise İtalyan ambalaj olarak tabir edilen sistemle ambalajlanmış. Ayrıca, son kollanma tarihi ve üretim parti numarası bizim ürünlerimizde etiketin bulunduğu yere basılır. Öteki üründe, bu baskı arka tarafa yapılmış, parti numarası yok. Bizim sistemimizle hiç uyumlu değil. Bu tür üretimler, zaman zaman karşımıza çıkıyor. Biz de durumu hukuka taşıyoruz. Ürünlerimizin marka değeri kullanılarak haksız kazanç sağlamaya çalışanlar var. Bir yandan da bunlarla mücadele ediyoruz. Tüketicilerimizin Tonyakoop ürünlerini alırken mutlaka parti seri numarası olup olmadığına bakmaları gerekir. Konu ile ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Hem kooperatifin, hem de Tonyalı üreticilerin hakkını savunacağız. Haksız kazanç elde etmek amacıyla bu tür hilelere başvuranların Allah belasını versin!”