Tonya’nın Kadıralak Yaylası’nda, ‘Mavi yıldız’ çiçeği, bu yıl da ziyaretçilerini bekliyor.

Uluslararası Bern Sözleşmesi ile koruma altına alınan ince uzun yapraklı Mavi Yıldız çiçeği karların erimesi ile doğayı maviye boyuyor.

Tonya ilçesine 9 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 1 300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası, baharın gelişiyle Mavi Yıldız’ın mavisine büründü. Kadıralak Yaylası ile özdeşleşen Mavi Yıldız çiçeklerinin açması, bu yıl ise karların geç erimesi ile Nisan ayı ortalarına kadar uzadı. Görenlerin hayran kaldığı çiçekler, ilkbaharın gelişiyle dağlarının karla kaplı olduğu, yeşilin farklı tonlarını da sunmaya başlayan yayla, Mavi Yıldız çiçekleriyle toprağı adeta denize çevirerek görenlerine renk şöleni yaşatıyor.

ZİYARETÇİLER AKIN AKIN GELİYOR

Mavi Yıldız çiçekleriyle maviye bürünen yaylanın eşsiz manzarasını fırsat bilen doğaseverler ve fotoğrafçılar da manzaranın tadını çıkarmak için yaylayı ziyaret ediyor.

Özellikle Tur Şirketlerinin düzenlediği gezilerle, Kadıralak Yaylası ziyaretçi akınına uğruyor. Yöre sakinleri de Mavi Yıldız çiçeklerinin 15 gün gibi kısa bir sürede kaldığı yaylada, hayvanlarının kışlık yiyeceklerini elde etmek için gübreleme çalışmalarına başladı. Dört bir yanı ağırlıkla ladin ağaçlarıyla çevrili yaylada, fotoğraf tutkunları da kartpostallık görüntüler oluşturan eşsiz manzarayı da sıkça fotoğraflamaya çalışıyor. Türkiye’nin pek çok yerinden gelen fotoğraf sanatçıları, Kadıralak Yaylasın’da adeta kamp kuruyor. Kadıralak Yaylası, fotoğrafçıların, foto safari alanı haline geliyor.

KADIRALAK YAYLASI TURİZM HARİKASI

Trabzon'un Tonya İlçesi'ne 9 kilometre uzaklıkta 1 300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası, her yıl nisan ayında açan ‘Mavi yıldız’ çiçekleri ile maviye bürünüyor. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan, ince uzun yapraklı çiçek Uluslararası Bern Sözleşmesi gereği Türkiye'nin korumakla yükümlü olduğu endemik bitkiler arasında bulunuyor. Nisan ayında doğa fotoğrafçılarının akınına uğrayan Kadıralak Yaylası, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı ilan edildi. Uzungöl benzeri oluşturulacak yapay gölle yaylanın turizm merkezi haline getirilmesi de planlanıyor.

Tonya’dan, Kadıralak Yaylası’na iki ayrı güzergahtan ulaşılabiliyor. Yayla severler Yenimahalle ve Karşular Mahallesi üzerinden ulaşımı tercih edebiliyor.