Feride-Ahmet Şener Ortaokulu’nda Robotik Kodlama ve 3D Tasarım Atölyesi açıldı. Asuman Şener ve ailesinin katkılarıyla açılan atölyede çalışmalar 6 Ekim Cumartesi günü başlayacak.

İki sınıf halinde yürütülecek robotik kodlama çalışmalarına 5 ve 6. sınıf öğrencilerinin katılacağı öğrenildi.

Her iki sınıftan seçilecek 12’şer öğrenci atölye çalışmalarına katılacak.

Kodlamanın, bilgisayar ve makinelerle iletişim kurabilmeyi ve onları yönetebilmeyi sağlamanın temeli olduğu ifade edildi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Robotik Kodlama ve 3D Tasarım Eğitimi için başvurular 4 Ekim Perşembe günü mesai bitimine kadar Feride Ahmet Şener Ortaokulu Müdürlüğüne yapılacak. 5 Ekim Cuma günü saat 14:00 ’da Feride Ahmet Şener Ortaokulunda yapılacak değerlendirme sınavı sonucunda 5. Sınıflardan 12 ve 6. Sınıflardan 12 öğrenci olmak üzere iki sınıf oluşturulacak.

Tonya'da bulunan tüm 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin yapılacak değerlendirme sınavına katılabileceği bildirildi.

Robotik Kodlama eğitiminin 6 Ekim Cumartesi günü başlayacağı ve eğitim öğretim yılı boyunca Cumartesi günleri devam edeceği öğrenildi.

Kodlamanın öğrencilere sağlayacağı yararlar şöyle belirtildi:

*Matematik, algoritma, takım çalışması, yenilikçi düşünebilme, neden-sonuç ilişkisi kurabilme ve öngörü becerilerinin gelişmesini sağlar.

*Çocukların kodlamayla kazandığı neden-sonuç ilişkisi kurabilme yetisi, onun hayatta daha doğru seçimler yapmasını sağlar.

*Kazandığı ön görüyle, yaptığı seçimlerin hangi ihtimaller doğuracağını, hangilerinin ona gelecekte zarar ve fayda getireceğini önceden planlayabilir.

*Riskleri önceden tahmin eden çocuk önceden önlem alabilecektir.

*Bu nedenle özellikle kariyer seçimlerinde büyük önem taşıyan bu beceriler çocukları hayatta öne taşıyacaktır.

*Bu becerilerin yanı sıra, bilgiye nasıl ulaşacağı ve nasıl kullanacağı bilen çocuklar hayal ettiği ürünleri kodlama sayesinde hayata geçirme imkânı bulur.

*Fikirlerini geliştirme, tasarlama ve sunabilen çocuk kazandığı özgüvenle adımlarını geleceğe daha sağlam atar.