Fadime Kayacı’nın belgeseli çekiliyor.

Bölge “Robinson Nine” olarak tanınan 85 yaşındaki Fadime Kayacı’nın belgesel çekimlerine başlandı.

Belgesellerinde, insan hikâyelerini anlatmayı seven yönetmen Orhan Tekeoğlu, “Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikâyesi” adlı yeni bir projeye imza attı.

Yaklaşık 2 bin metre yükseklikteki Karakısrak Yaylası’nda yıllarca tek başına yaşayan Fadime Kayacı’yı Tonyahaber Gazetesi yaptığı haberlerle gündeme taşımıştı.

Fatma Kayacı’nın belgeseli konusu, 1980’li yılların ortalarında, yaylada yanında kalan sara hastası 15 yaşlarında yeğeni Ali Haydar’ın ateşe düşerek ölümünden kendisini sorumlu tutan akrabalarına küsen Fatma Kayacı’nın, yalnızlığa ve yoksulluğa itilmesini anlatıyor.

Tonya’nın Karakısrak Yaylası’nda kendine bir dünya kuran Fatma Kayacı, yaşadığı alanı adeta bir ormana çevirmiş. Her diktiği fidana, yeğeni Ali Haydar’ın adını veren Kayacı çevreci olma özelliğiyle de öne çıkıyor.

Yıllarca koruyup kolladığı arazisinden tek bir ağaç bile kestirmeyen Kayacı, yaz, kış bu yaylada tek başına yaşıyor. 2011 yılında Tonya Belediyesi tarafından düzenlenen “Tonya’nın enleri” yarışmasında, Tonya’da yılın en iyi kadını seçilmişti.

Daha önce, İfakat, bir kadın hikâyesi. Türkiye’nin 7 bölgesinde 7 yoksul kadının başarı hikâyelerini anlatan 7 Kibele belgeselinin çekimlerini de yapan, yönetmen Orhan Tekeoğlu belgesel hakkında şunları söyledi,“Belgeselin görüntü yönetmenliğini Serdar Güven yapıyor. Serdar Güven ve yardımcısı Soner Günaydın’ın da titiz ve sabırlı çalışmaları için teşekkür ediyorum. En büyük teşekkür, bu belgesellerin ortaya çıkmasında birinci derecede etkili olan eşim ve aynı zamanda yapımcım olan Dr. Nurdan Tümbek Tekeoğlu’na gitsin.” dedi.