Fadime Kayacı 82 yaşında... 50 yıldan beri Trabzon’a bağlı Tonya ilçesinin Karakısrak Yaylası’nda tek başına yaşıyor.

Karakısrak Yaylası, 1900 metre rakımlı bir tepe. Tonya ve Şalpazarlıların birlikte yayla yaptığı bir yer. Fadime Kayacı da tepenin eteğinde mekân tutmuş kendine.

Tonya’ya bağlı Byükmahalle’den olan Kayacı, yıllardan beri babasıyla bu yaylada oturduğunu, babasının ölümünden sonra da tek başına anılarını yaşattığını ifade ediyor.

Kayacı, “50 yıl burada yanlız kışladım. Ormanımı kolladım. İneklerimi baktım. 50 seneden sonra köye aldılar beni. Tek başıma duruyorum bu dağlarda, köye inecektim kar yağdı, kaldım burada. Köyde duramam. Yaz dedi mi, illaki ben bu dağa geleceğim 50 sene burada kışladım, burasız idare edemem. Niceki sağdır canım, ben burayı seviyorum.” şeklinde konuştu.

İlçede “Robinson Nine” lakabıyla tanınan ve ilerlemiş yaşına rağmen kendi ihtiyaçlarını kendisi gören Kayacı, her yıl kış yaklaştığında köye gelmemek için direniyor. Çoğu yıllarda, yoğun kar yağışı nedeniyle yaylada mahsur kalan Robinson Nine’yi, yetkililer, iş makineleri ile yolu açarak zorlukla köye getirdiler. Bu çalışmalar sırasında bile köye indirilmesine itiraz eden yaşlı kadın. “Ben burada rahatım, bana yiyecek getirdiniz ya, sağ olun. Beni burada bırakın.” diye direndi her zaman.
Yayla evinde radyosu da bulunan Fadime Kayacı, zaman zaman radyoyu hava durumunu öğrenmek ve birde Kuran’ı Kerim dinlemek için açtığını ifade ederek şöyle konuştu: “Babamla hızar çektim, kereste tahtası kestim. Bu evi de babamla yaptım, babam taş ustasıydı, ben çamur yoğururdum, o işciliğini yaptı. Babam öldükten sonra yanlız kaldım, ben de bu dağdan aşağı inmedim. Bunlar, babamın annemin resimleri... Ben bu resimleri bırakıyorum burada, onlara bakıp özlüyorum, ağlıyorum annemi, kardeşimi, torunumu...”

Komşusu Ali İhsan Kurt da “Fadime Nine yayla komşumuzdur. Sonbahar gelince biz göç eder, köye ineriz. O yaylada kalır. 50 yıldır bu yaylada yaşadı. Ormanı var burada, ormanını sevdiği orayı kolladığı için hep burada kaldı.” dedi.

Tonya Belediyesine ait iş makinesinin açtığı yoldan köye hareket ederken, Robinson Nine’nin gözü Karakısrak tepelerindeydi. Yaylaya veda eder gibi tepelere bakıyor, yüreğinde yaşattığı yayla sevdası, onu gelecek bahara hazırlıyordu sanki...