Kayseri Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kazım Üzüm (65), telefonda kendisini Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı olarak tanıtıp, verdiği hesaba bağış yapması halinde Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'na üye olması talebinde bulunan kişilerce dolandırılmak istendi.  Yaptığı araştırmada dolandırılacağını anlayan Üzüm'ün şikâyeti üzerine polis ekipleri, şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.

Olay, 20 Nisan günü Trabzon'un Tonya ilçesine bağlı Kalemli Mahallesi'nde meydana geldi. Kendisini Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı olarak tanıtan kişi, telefonla aradığı Kayseri Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kazım Üzüm'e, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'na üye olması talebinde bulundu. Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında, günlerini memleketi Tonya ilçesindeki evinde geçiren Üzüm, yararlı olacağını düşünüp, talebe olumlu yanıt verdi. Görüşmenin ardından kendisine ertesi gün ulaşılacağı söylenen Üzüm, telefonu kapatıp, beklemeye koyuldu. Prof. Dr. Kazım Üzüm’ü yeniden arayan kişiler, 22 bin TL'lik maaş vaadiyle Bilim Kurulu üyeliğine alınması için bazı evraklar, kurula girebilmesi için de, engelli, şehit ya da gazi ailelerinin hesabına para bağışında bulunmasını istedi. Kendisine bağış yapması için IBAN numarası iletilen Üzüm, durumdan şüphelenerek, bahse konu bağışı yapmadı. Yaptığı araştırmalar sonucu dolandırılacağını anlayan Üzüm, polis merkezine giderek şikâyette bulundu. Şikâyet üzerine harekete geçene ekipler, dolandırıcıları yakalamak için çalışma başlattı.

BİLİM KURULU ÜYELİĞİ VAADİYLE DOLANDIRMAK İSTEDİLER

Dolandırıcılarının tuzağına düşmeyen Prof. Dr. Kazım Üzüm, önce olumlu yanıt verdiği kişilerin dolandırıcı olduğunu düşünerek durumu polise bildirdiğini, bu tuzağa özellikle meslektaşlarının düşmemesi için dikkatli olmalarını söyledi. Üzüm, "Kendisinin Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı olarak tanıtan kişi, şahsımı Sağlık Bakanlığı Bilim Kuruluna almak istediklerini söyledi. Çok mutlu oldum, çok yararlı olacağımı söyledim. Bunun üzerine ertesi gün sekreterine söyleyeceğini ve beni bilim kurulu üyeliğine aldıracağını söyledi. Ertesi gün sekreteri beni aradı; beni bilim kuruluna alacaklarını ancak bunun için 22 bin lira maaş alacağımı, yalnız bir bağış yapmam gerektiğini iletti. Bu bağış işi gündeme gelince, bunun bir normal prosedür olmadığını anlayıp, sanki inanmışım gibi davranarak 'tamam' dedim. 'Yalnız parayı bulamıyorum, siz benim maaşımı yatırın, ben o zaman ilk maaşımın tamamını da yatırabilirim' diye söyledim" dedi.

EMNİYETE BİLGİ VERDİM

Dolandırıcıların bulunması temennisinde bulunan Prof. Dr. Kazım Üzüm, "Olaydan sonra emniyete geldim, oradaki arkadaşlara yaşadığım olayı tutanak altına aldırdım. Beni arayanlar, dolandırıcılığa teşebbüs ettiler. Özellikle istediğim şey, bu suç örgütünün çökertilmesi. Başkalarının dolandırılmasının önlenmesi yönündedir, bana bir zarar vermediler ama başkalarına bu zarar dokunabilir, dikkat etmek gerekir" diye konuştu.