Tonya’nın Kaleönü Mahallesi Raşi mevkiinde vatandaşlar yollarını kendi imkanları ile yapıyor.

Kaleönü Mahallesi Raşi mevkiinde “ölüm virajı” olarak adlandırılan virajı, mahalle halkı Mehmet Çömcüoğlu önderliğinde, kiraladıkları iş makinesi ve kamyonlarla yapıyorlar.

Yaklaşık 18 bin liraya mal olacak yolun parasını vatandaşlar kendi aralarında toplayarak karşılayacaklar.

“Vatandaş yağ, peynir satacak para verecek”

Mahalle sakinlerinden “Burası beş vakit namaz gibi lazımlı bir yoldur” diyen Hüsnü Baykan, şunları söyledi: “Her don olduğunda biz burada arabalarımızla kayıyoruz. Bir yere de vurup durma şansımız yok. Yolun kenarında bariyer de yok. O yüzden bu yolun yapılması on numara oldu. Kendi aramızda para toplayacağız ve buranın masrafını karşılayacağız. Vatandaş yağını peynirini satacak, para verecek, bakalım çıkabilir miyiz bu işin altından. Un almaya da paramız yok...”

Kaleönü Mahallesi Senetli semtinde oturan vatandaşlar yolun rampa ve eğimli olmasından dolayı bölgede “ölüm virajı” olarak adlandırılan güzergâhta kar yağdığında ulaşımın sağlanamadığını belirttiler.

“Faturayı belediyeye kesip göndereceğim”

Mahalle sakinlerinden Mehmet Çömcüoğlu yaptıkları yol çalışması ile ilgili şöyle konuştu: “Ben buraya kendi şahsım adına girmeyecektim. Nedeni ise, belediye yapsın burayı. Belediyenin görevidir burayı yapmak. Üç gün önce buraya geldim, bu makine ve bu arkadaşlar burada duruyorlar. Hayırdır ne bekliyorsunuz sordum. Osman Beşel’i bekliyoruz dediler. Niye bekliyorsunuz sordum. Ben gelmeden başlamayın dedi, dediler. Ben de söyledim ki, başlayın, o gelir ancak akşama, burada çok iş var, o da geldi mi gösterirsiniz alınacak güzergâhı. Ben evime gittim, bir müddet sonra geldim. Baktım buradakiler gidiyor. Niye gidiyorsunuz sordum? Çok para tutuyor burası. Başkan ben tırtıllı beton yollayacağım dedi, dediler. O zaman kim bunu buraya görevlendirdi? Kim dedim, Osman Beşel’i buraya çağırdı? Dediler Nuri ile Huni. Çağırdım Nuri ile Huni’yi, dedim sizin yetkiniz nedir? Muhtar mısınız, aza mısınız, niye girdiniz bu işe? Bu halka bir hakarettir. Makineciye siz yapın, ben paranızı vereceğim. Ben halktan toplar veririm dedim ve girdim bu işe. Buradan dört beş tane araba uçtu aşağı, illa burada birisi öldüğünde mi kalkacaktık yukarı. Bu beton yol dökülürken hatalı döküldü. Buranın parasını halktan topluyorum. Süt parasında verecekler, süt para etmiyor. İş makinesi çalışıyor, malzemeyi de sivil arabalarla taşıyoruz. Sonuçta bu Senetli halkının Tonya Belediyesi’nden Osman Beşel döneminden beri, beş yüz milyar parası vardır. Ne yaptı buraya beş yüz milyarlık, soruyorum Osman Beşel’e. Ben açık ve net diyorum, burası bittiğinde faturayı belediyeye kesip yollayacağım. Öderse o parayla kamelyalar yapacağım. Ben halktan topluyorum parayı. O belediye bizim. Siyasi görüşü ne olursa olsun. Belediye başkanı seçildi mi herkesin belediye başkanıdır ve bu görev onundur, bunu yapacak. Burada yüze yakın çocuk var, çamur çiğniyorlar. Şu anda beş tane servis aracımız var öğrenci taşıyan. Geliyorlar, burayı çıkamadıkları için çocuklar yürümek zorunda kalıyorlar. Bir belediye için on bin lira bir para mıdır ki, ödeyemem onu tırtıllı beton yollarım diyor.”

“Reis bize yardım etsin”

Mahalle yollarının yapımında gayret gösteren ve Kırakısrak Yaylası’ndan getirdiği su ile vatandaşlara yardımcı olan Mehmet Çömcüoğlu’na teşekkür ettiğini belirten mahalle sakinlerinden Gülhanım Baykan, “Mehmet Çömcüoğlu olmasa biz bir şey edemeyiz. Burada adam yok, ki bir tek bu. Attık onlara oylarımızı, bari bu yollarımızı serse. Yardım etse bu yola reisimiz. Söz verdi bize. Ben gideceğim ona. Bize bir yardım etsin, bunların altından biz çıkamayız.

“Madalya takılacak adam”

Kışın kar yağdığında don olduğu için yoldan geçemediklerini ifade eden Neriman Çavdar, “Çocuklar okula giderken oradan geçemiyordu. Araçtan inip yürüme gelirdiler. Allah razı olsun ondan çok iyi şeyler yaptı. Suyumuzu akıttı. Yola katkısı oldu. Yolu yaptırıyor. Çok güzel işler yaptı. Madalya takılacak adamdır. İnşallah bu yolun yapımını da başarır.”