Erikbeli Yaylası’nda aç kalan köpekleri besliyorlar.

Tonya’ya 24 km uzaklıkta, 1800 rakımlı Erikbeli Yaylası’nda başıboş dolaşan sokak köpeklerini açlıktan ve soğuktan telef olmasınlar diye her gün karınlarını doyurmaya gidiyorlar. 

Tonya’da esnaflık yapan Yasin Bozoğlu ve Rıdvan Öner, lokantalardan, fırınlardan ve kasaplardan topladıkları yiyecekleri yaylada sahipsiz kalan köpeklere taşıyorlar.

Havaların soğumasıyla birlikte göçlerin yaylalardan dönmesinden sonra yaylalarda kalan köpekler, başıboş dolaşıyor. Köpeklerin aç kalmasına gönülleri razı olmayan Yasin Bozoğlu ve Rıdvan Öner her gün köpekleri yedirmek için yaylaya çıkıyor. 

Karadeniz Bölgesinde kar yağışının etkili olmasıyla birlikte yiyecek sıkıntısı çeken köpekleri yediren, Bozoğlu şunları söyledi: “Erikbeli Yaylası’nda yaklaşık 10-15 tane köpek var şu anda. Köpeklerin yavrularının çoğu soğuktan donarak öldü. Geride kalan köpekleri imkân bulduğumuz sürece beslemeye çalışıyoruz. Kar yağdığı zaman daha çok geliyoruz onları yedirmeye. Kar yağınca yiyecek sıkıntısı oluyor.”


Karın etkili yağması ve havaların soğuması, yaylada kalan köpekleri olumsuz yönde etkiledi. Yaylada yiyecek bulmakta sıkıntı çeken köpeklerden yavru olanların birkaç tanesinin açlıktan ve soğuktan donarak öldüğü ifade edildi.
Hayvanları, özellikle de köpekleri çok sevdiğini ifade eden Rıdvan Öner ise, “Yayladaki göçlerin köylere inmesinin ardından köpekler burada kaldı. Eminim ki birçok yerde böyle sahipsiz kalan köpekler vardır. Arkadaşımla birlikte, köpekleri çok seviyoruz. Hayvanları çok seviyoruz. Tonya’daki iş yerlerinden topladığımız yiyecekleri getirip, köpekleri yediriyoruz. Hayvanlara karşı herkesin böyle duyarlı olmasını istiyoruz.” dedi.
Yaylada yaşayan yaklaşık 15 tane köpeği köye götüremeyeceklerini ifade eden Bozoğlu ve Öner, yaz gelip göçler yaylalara çıkıncaya kadar köpekleri besleyeceklerini söylediler.