Sayraç Mahallesi halkı okullarının kapanmasına karşı çıkıyor.

Daha önce ortaokul bölümünün İskenderli Kenan Kumaş Ortaokulu’na taşınmasından sonra Sayraç’ta sadece ilkokul kısmı kalmıştı.

Bu yıl ilkokulun da İskenderli’ye taşınması sonucu okulun kapanacağını öğrenen vatandaşlar, imza toplayarak okulun kapanmamasını istediler.

İmza toplayan Sinan Kara ve Ahmet Kara yaptıkları açıklamada şöyle dediler: “1948 yılında eğitim öğretime başlayan okulumuzun 71 yıl sonra kapanması mahallemiz için içler acısıdır. Okulumuz iki binadan oluşuyor. Binaların birinde yapılan inceleme sonucu oluşan çatlaklar nedeniyle eğitim öğretim sürdürülemez raporu var. Ek binamız sağlam. Zaten eğitim bu binada devam ediyor. Veliler olarak çocuklarımızın güvenli bir binada olduklarını biliyoruz. 71 yıldan beri mahallemize ışık olan okulumuzun kapanmasını istemiyoruz. Halen Sayraç İlkokulu’nda 28 öğrenci var. Kapanması için öğrenci sayısı yönünden bir zorunluluk yok.”

Mahalle halkının tamamının okulun kapanmasına karşı olduğu ifade edilen açıklamada, “Bu okuldan mühendisler. Doktorlar, öğretmenler, hukukçular yetişti. Okul bahçesinde çocuklarımızın sesi eksik olmasın istiyoruz. Okulumuz kapandığı taktirde Sayraç Mahallesi’nin de yok olacağını biliyoruz. Okul, bir yerleşimin teme taşıdır. Bayrağımızın burada dalgalanmasını istiyoruz. Yetkililerden, alınan karardan dönmelerini, halkın talepleri doğrultusunda okulumuzun taşınmamasını bekliyoruz.” dediler.

Mahalle halkından toplanan imzaların Cumhurbaşkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tonya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verildiği belirtildi.