Öğretmenler Günü kutlandı. 37. yıl kutlama töreni Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra kutlama töreni Ali Koç Kültürevi’nde sürdürüldü.

Bu arada, 24 Kasım Perşembe günü öğleden önce, vefat eden öğretmenlerden Ali Bahadır, Osman Özkan ve Mehmet Kara’nın mezarları ziyaret edildi.

Ali Koç Kültürevi’nde Tonya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından tören düzenlendi. Törende günün anlamı ve önemi ile ilgili konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Durmuş yaptı.

Durmuş konuşmasında, “Böyle kutsal bir mesleği elbette ki, bir günlük programla anmak, onun önemini anlamamız açısından yeterli olmayacaktır. Ancak birlik beraberliği sağlama, sorunlarımızı konuşma ve çözüm yolları arama, en önemlisi de öğretmenlik gibi kutsal bir meslek hakkında toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlama ve kamuoyu oluşturma açısından önemlidir. Bu açıdan 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsat olarak değerlendirilmemelidir diye düşünüyorum.” dedi.

Durmuş, şöyle devam etti: “Bu kadar şerefle anılan bir mesleğin mensupları olarak sevgili öğretmen arkadaşlarım ne kadar ağır bir yükün emanetçileri olduğunuzun bilincinde olduğunuzdan eminim. Hepiniz bilmektesiniz ki, milletlerin var oluşlarını ve yok oluşlarını belirleyen siz öğretmenlersiniz.”

Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ali Köksal’ın şiir okuduğu törende, Tonya’da en son göreve başlayan Halk Eğitim Merkezi Öğretmeni Gülşah Ergin de bir konuşma yaptı. Ergin konuşmasında şunları söyledi: “Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu değişim doğal olarak eğitim ve eğitim ile ilgili unsurları da etkilemektedir. Eğitim artık durağan bir süreç olmaktan çıkmış sürekli sorgulanması gereken bir süreç haline gelmiştir Öğrenciye devamlı bilgi yüklemesi yapılan klasik eğitim anlayışı, artık geçerliliğini yitirmiştir. Bu anlayış yerine bireye, değişen durumların gerektirdiği gibi bilgi ve becerileri kişisel çaba ile öğrenebilme ve öğrendiklerini yaşamın özel durumlarına uygulayabilme yeteneğinin kazandırıldığı yeni bir eğitim anlayışı gelmiştir.”

Görevde iken yaşamını yetiren öğretmenler için hazırlanan slayt gösterisinin ardından adaylığı kaldırılan öğretmenler, Karaağaçlı İlk ve Ortaokulu Müdürü Muhammet İkinci yönetiminde ant içti.

Öte yandan Tonya Anadolu Lisesi öğretmenleri tarafından, Öğretmenler Günü için “Tonya Anadolu Lisesi Tonya İçin Söylüyor” adlı klip izlendi.

Tonya Anadolu Lisesi öğretmeni iken emekliye ayrılan Osman Birinci de, emekli öğretmenler adına konuştu. Birinci konuşmasında, “Öğretmen olmak istemiyordum, istemeyerek başladım, maalesef istemeyerek de ayrılıyorum. Yıllar geçtikçe öğretmenliği değil, öğrencilerimi çok sevdiğimi anladım. Öğretmenliğin, karşılıksız olarak bir şeyler verme mutluluğu olduğunu gördüm. Mezun olan öğrencilerim her meslekte görev almaya başladılar. Bazıları da buraya atandı, öğretmen olarak birlikte çalışmaya başladım. Öğrencimdi, arkadaş olduk; bazılarıyla gerçek dost olduk. Onların da öğrencileri mezun oldu, derken meslekte torunları da görme mutluluğunu yaşadım. Her şey yerinde ve zamanında güzel. Artık nokta koymak gerekiyordu.” dedi.

Birinci konuşmasına şöyle devam etti, “Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü, başka bir gün kalmamış gibi TEOG sınavı da bugün. Planlamaya hayranım... İnşaat Mühendisi bina, ziraat mühendisi bitki, orman mühendisi ağaç, öğretmen ise insan yetiştiriyor. Hepsi Fakülte mezunu, maaşlarındaki farklılık eğitime verdiğimiz önemin göstergesi olsa gerek. Sendikalar bizim özlük haklarımızı ne kadar arıyorlar. Bence bu konu iyi sorgulanmalıdır.”

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce hazırlanan koronun okuduğu türkülerin ardından, öğretmenler günü dolayısıyla ilçe genelinde düzenlenen Şiir ve Voleybol yarışmalarında dereceye giren öğretmenlere ödülleri verildi.