Yaşlı kadınlar için okuma yazma kursu açıldı.

Tonya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan okuma yazma kursuna 38 kadın katıldı.

Kursa katılanlara okuma yazma belgesi verildi.

120 saat süreli kurs bir buçuk ayda tamamlandı.

Kursa katılan kursiyerler, “Kurs sayesinde adımızı soyadımızı yazmayı öğrendik. Hastanelere gittiğimizde zorluk yaşıyorduk. Artık benzeri zorlukları yaşamayacağız. Okuma yazma öğrenmekten çok memnunuz. Okuma yazmayı daha da geliştirmek için kursun gelecek yıl da açılmasını istiyoruz.” dediler.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Muhammet Berberoğlu okuma yazma kursları ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Okur yazar oranını artırmak adına bir proje başlattık ve proje kapsamında farklı mahallerimizde farklı okuma yazma kursları açtık. Açmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda toplamda beş tane okuma yazma kursu gerçekleşti. Yaklaşık elliye yakın kursiyerimiz bu kurslardan okuma yazma belgesi almaya hak kazandı. Tonya adına ve kursiyerlerimiz adına cidden çok sevindirici bir durum olduğunu ifade etmek istiyorum. Okuma yazma oranı ile Tonyamız, Türkiye ortalamasının üstünde. İlçemizin adının silah ve farklı şeylerle anılır olurken bugün okuması ile yazması ile üniversiteye gönderdiği öğrencisi, yetiştirdiği profesör ve doçentleriyle anılıyor olması, beni olduğu kadar ilçemizi de mutlu ettiğini ifade etmek istiyorum. Umuyorum ki yarınlarımız dünlerimizden çok daha aydınlık olacaktır. Bu anlamda kursiyerlerimizi, Tonyamızı tebrik ediyorum. Yarın çok daha farklı kurslarımızda çok daha gayretli, çok daha becerikli hem kişisel becerilerimizi, hem okuma yazma oranımızı yüzde yüz oranında gerçekleştireceğimize inancım tamdır.”

Kurs öğreticisi Kader Zaman da, “Kursumuz Tonya Halk Eğitimi Merkezi tarafından 120 saatlik bir kurs olarak açıldı. Bir buçuk aylık bir kurs. Yaşı ilerlemiş kadınlar için okuma yazmayı hızlı öğrenme biraz zor. En azında adlarını soyadlarını yazmayı öğrendiler. Bir buçuk aylık süre içerisinde öğretebildiğimiz kadar harf öğrettik. İşlerinin arasında tek bir harf bile öğretsem benim için yeterlidir diye kursa başladık. Güzel sonuçlar aldık.” şeklinde konuştu.

Kursiyerlerden Ayşe Günaydın kurs sırasında öğrendiği 23 Nisan şiirini okuyarak becerisini sergiledi.