Barak Gölü çevresinde kamp kurdular.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencilerinden bir grup Tonya’da, Karşular Mahallesi Barak Gölü yanında üç gün kamp kurdu.

“Doğa ve Kitap” temalı kamp çalışmasında öğrenciler, Kadıralak Yaylası’na yürüyüş yaptı, kitap okudu.

Projeyi destekleyen Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerine üniversite rektörlüğüne teşekkür eden Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Serdar Dizman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde öğrenim gören gençleri hem doğa ile buluşturmak hem de gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.

Dizman, ülkemizde kitap okuma düzeyinin iyi olmadığını ve birçok ülkeyle karşılaştırıldığında gerilerde olduğumuzu ve bu nedenle kitap okuma alışkanlıklarını artırıcı ve özendirici bu tür faaliyetlerin yapılmasının çok önemli olduğunu ifade etti. “Kitap okumanın sadece keyif vermediği aynı zamanda akademik başarıyı, kelime haznesini, akıcılığı, kavramayı ve genel kültürü ciddi anlamda arttırdığı bilinen bir gerçektir.” dedi.

Dr. Serdar Dizman yönetiminde 16 kişiden oluşan grup, kamp etkinliğinin “Bir yazarla buluşma” bölümünde, Hasan Kalyoncu ile de bir süre sohbet etti.

Kalyoncu, Türkiye’de kitap okuma ile ilgili yaptığı konuşmadan sonra, çevrenin ve doğanın korunması konusunda da Tonya’da yürütülen etkinlikler hakkında açıklamalarda bulundu. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Kalyoncu, son yayımlanan Maden Dulları adlı romanını öğrenciler için imzaladı.

Kamp yöneticisi Dr. Serdar Dizman yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yapılan bazı araştırma sonuçlarının kişinin zihinsel, bedensel ve duygusal sağlığı ile doğayla ilgili olumlu deneyimleri arasında doğrudan bir bağ bulunduğunu gösteriyor. Bunun yanında, doğa içinde yapılan hafif sporların kişinin zinde olmasını ve daha az stres hormonu salgılanmasını sağlıyor. Ayrıca doğa içinde toplu olarak yapılan etkinliklerin, kişinin paylaşımlarını önemli ölçüde artırıyor.”

Dizman ayrıca, doğa görüntüleri ve seslerinin şehir görüntüleri ve sesleri ile karşılaştırıldığında insan beyni üzerinde çok daha rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunun yapılan bazı bilimsel çalışmalarla kanıtlandığını vurguladı.

Kamp etkinliğine Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin farklı bölümlerinde okuyan 11 kadın, 5 erkek toplam 16 öğrenci katıldı.