İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif’i anma programı düzenlendi.

Hoşarlı Ortaokulu tarafından düzenlenen programa Tonya Kaymakamı Halit Mengi, Belediye Başkanı Osman Beşel, Garnizon Komutanı Süleyman Yıldır, Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Topan, daire amirleri, okul müdürleri ve öğretmenlerle öğrenciler katıldı.

Programda, günün anlamı ile ilgili konuşan Hoşarlı İlkokulu Müdürü Cemil Yardım, Mehmet Akif’i anlatırken şöyle konuştu: “Uzaktan gören ondaki incelikleri fark edemez. Kıyafetine özenmeyen, ütüsüz, boyunbağı gelişigüzel bağlanmış bu kişi, çok iyi derecede Fransızca bilir, fakat hiçbir kurduğu cümlede asla kullanmaz. O’nu ilk defa görenler, cahil sanarak aldanır. Akif, İstiklal Marşı için, ‘O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben dahi yazamam. Onu yazmak için, o günleri görmek, yaşamak lazım. O şiir, artık benim değil, milletin malıdır.”

Programda, Mehmet Akif’in yaşamını anlatan slayt gösterisi izlendi. Hoşarlı Ortaokulu beşinci sınıf öğrencilerinin hazırladığı oratoryo gösterisi yapıldı. Tonya Anadolu İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri de İstiklal Marşı’nı Arapça olarak ezbere okudu.

Daha sonra ödül törenine geçildi. İlçede okullar arasında yapılan İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.