Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde bulunan Kadırga Yayla Camii görüntüsüyle şaşırtıyor.

Tarihi bir camii olup çevre yaylalardan gelenlerin cuma namazını kıldıkları bu caminin çatısı olmamasına rağmen cemaatin yağmurdan ıslandığı çok nadir olduğu ifade ediliyor.

Tarihi oldukça eski olan camide özellikle Kadırga Yayla Şenlikleri'ne katılan binlerce kişi cuma namazı için üstü açık camiye koşuyor.

Fatih Sultan Mehmet'le ilişkilendirilen cami yaz boyunca bölgedeki yaylalarda yaşayan insanlarhizmet veriyor. Özellikle Cuma günleri ibadetlerini yapmak için Kadırga Yaylası’na gelen vatandaşlar üstü açık camii tercih ediyor.

Caminin dikkat çeken en büyük özelliği ise sadece iki minare mihrap ve minberden oluşmasıdır.

FATiH SULTAN MEHMET YAPTIRMIŞ

Rivayete göre, Kadırga Açık Camii’nin hikayesi şöyle: Fatih Sultan Mehmet, 1461 yılında Rumlarla savaşın ardından arkadaşı olan Kadir Ağa’yı sorar. Padişah’a, Ağa’nın Kadırkaya’da düşmanla savaşırken şehit olduğunu söylemişler. Fatih Sultan Mehmet, arkadaşının mezarını ziyaret için erkanı ve askerleri ile birlikte gece yola çıkmış ve sabahın erken saatlerinde Kadırkaya’daki arkadaşının mezarını ziyaret eder. Cuma günü olması nedeniyle padişahın erkanı ve askerleri ile birlikte cuma namazı kılmak için yer belirlenir. Belirlenen alan askerlerin topladığı taşlarla çevrilir ve açık cami haline getirilir. Padişah burada erkanı ve askerleriyle birlikte Cuma namazını kılar. O günden bu güne binlerce insan burada cuma namazı kılar. Yaylanın adı olan ’Kadırga’ da Kadir Ağa adından gelir. Vatandaşların talebi ve bağışlarıyla yaklaşık 15 yıl önce söz konusu alana 2 minare yapıldı ve alanın çevresine beton döküldü.