Kurulduğu günden bugüne faaliyetleri arasında Tonya- İskenderli-Kumyatak bölgesinin Turizm açısından tanıtımı, bilinirliğini ve farkındalığını yükseltmek için çaba harcayan TOBİDER (Kumyatak Toplumsal Bilinçlenme ve Gelişme Derneği) çalışmaları ile ilk yerli turistler Tonya’ya geldi.

Dönem Başkanı Davut Öztürk, “Turizm çalışmalarımız ilk meyvelerini vermeye başladı. Tonya’da turizmin olmayacağını söylediler, bizi yıldırmak istediler, ancak biz hiç durmadık. İnandığımız yolda yalnız başımıza yürümeye devam ettik. Şimdi ilk turistler geldi, bu tarihi bir andır. Temmuz 2016 yılını tarih yazacaktır. Büyükliman’da turizmin en güzelinin yapılabileceğine inancımız tamdır. Bugüne kadar birçok proje çalışması yaptık. Son dönemlerde bizi arayarak “gelmek istiyoruz” telefonları alıyoruz, bu durumdan çok mutluyuz.” dedi.

Bölgede büyük oteller istemediklerini ifade eden TOBİDER yetkilileri, “Bizim taş evlerimiz var. Göçle birlikte boşalan birçok güzel, temiz evimiz var. Buralar konaklama yeri olarak kullanılabilir. Dünyada bunun örnekleri çok fazla. Projelerini şimdiye kadar Trabzon’daki yerel otoritelere, valilere, kaymakamlara, belediye başkanlarına, bakanlara, milletvekillerine sunuldu, ancak beklenen destek gelmedi. Bundan sonra bu projeyi biz tamamlayacağız ve mutlaka başaracağız.” dediler.