Muhtarlar günü, düzenlenen törenle kutlandı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na Muhtarlar çelengini Muhtarlar Derneği Başkanı Cemil Yılmaz koyduktan sonra saygı duruşu yapıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Turalı Mahallesi Muhtarı Muhammet Öztürk yaptı.

Muhammet Öztürk konuşmasında: “Ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesesi, 1829 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler.” dedi.

Öztürk, “Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla ’19 Ekim Muhtarlar Günü’ olarak kutlanılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Tonya Hükumet Konağı önünde gerçekleşen törenin ardından Öğretmenevinde muhtarlara yönelik ikram verildi.