Kaleönü Mahallesi Muhtarı Yusuf Kurt, mahalle sınırları içinde, Tonya-Kalınçam karayolu üzerindeki Kaleırmağı yatağına hafriyat dökülmesine karşı çıktı.

Kaleırmağı vadisinde bulunan ağaçların kesildiğini, ırmak yatağına hafriyat döküldüğünü ifade eden Kurt, “Memlekette yetkili yok mu? Kesilen ağaçların davasına kim bakacak?” dedi.

Söz konusu bölgeye, TİSKİ tarafından yürütülen kanalizasyon inşaatından alınan hafriyatın döküldüğü öğrenildi.

Kaleönü Mahallesi Muhtarı Yusuf Kurt şunları söyledi: “Tonya-Kalınçam turizm yolunun Kaleırmağı ile kesiştiği yere hafriyat döküldüğünü öğrendim. Bölgeye gittiğimde, dere yatağındaki onlarca ağacın kesildiğini ve kesilen ağaçların muhafaza altına alınmadığını gördüm. Tonya Orman İşletme Şefliğine başvurdum, bilgilerinin olup olmadığını sordum. Bilgilerinin olduğunu, hafriyatın suyun önünü kestiğini ve kendileri tarafından açılacağını söylediler. Olay yerine tekrar gittim. Söylenenler yapılmadı. Suyun önünü açmadıklarını, suyun yönünü başka tarafa çevirdiklerini ve daha çok ağacın tahrip edildiğini gördüm. Kesilen ağaçların yerindeki orman emvali hafriyatın altına gömüldü.”

Kaleırmağı vadisinin tahrip edildiğini ifade eden Muhtar Kurt, şöyle devam etti: “28 yıllık muhtarım. Bu ağaçları kendi ellerimle korudum, büyüttüm. Bu şekilde kesilip tahrip edilmeleri ciğerime dokundu. Bu ormanların, bu derelerin sahibi yok mu? Doğanın bu şekilde tahrip edilmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Şimdilik yetkililere sesleniyorum. Gereğini yapsınlar, yanlışı düzeltsinler. Olmadığı takdirde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağım.”