15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıdönümünde, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri” kapsamında Tonya’da bir dizi etkinlik düzenlendi.

Kaymakamlık tarafından hazırlanan programa göre şehit mezarları ziyaret edildi. Şehitler için okunan Mevlid-i Şerif’ten sonra gece saatlerinde “Milli Birlik Yürüyüşü” yapıldı. Gece programında ise Kur’an okunduktan sonra protokol konuşmalarına yer verildi.

Şehit mezarı ziyareti için, Şehit Soner Yıldırım’ın İskenderli Mahallesi’ndeki mezarı protokol üyeleri tarafından ziyaret edildi. İskenderli dönüşü Tonya Merkez Ulu Cami’de Mevlit okundu.

Akşam saatlerinde ilçe merkezinde düzenlenen yürüyüşün ardından Cumhuriyet Alanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Kur’an-ı Kerim okundu.

Tonya Kaymakamı Osman Sayılır, yaptığı konuşmada, Şehitlerimizin aziz hatıralarına ve kanlarıyla müşerref kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek, “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız.” dedi.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel de, yaptığı konuşmada, “15 Temmuz gecesi milletimizin ve devletimizin tarihi dönüm noktalarından birisidir. O gece milli iradeye kasteden ihanet çetesi FETÖ’ye karşı bu millet imanıyla, bayrağıyla, yüreğiyle bir destan yazmıştır. Millet olarak 15 Temmuz’u, yaşadığımız ihaneti ve milletimizin kahramanlığını unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Aziz Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü tebrik ederken, 15 Temmuz Şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de şükranla anıyorum.”

Sinevizyon gösterisi ve ikramlarından ardından törene sonra verildi. Sabaha karşı da ilçedeki tüm camilerden sala okundu.