Tonya ilçesinde, sıcak havaya aldanan pek çok endemik bitki türünün yanı sıra bazı meyve ağaçları yeniden çiçek açtı, karayemiş ise meyve vermeye başladı. Kışın ağaçlarda çiçek ve meyelerin filizlendiğini görenler, şaşkına dönerken, yaşanan durumdan nasiplenen arıların erken açan çiçeklerdeki hummalı çalışması da ilgi odağı oldu.

Karadeniz’de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması, yalancı bahar yaşanmasına neden oldu. Trabzon’un Tonya ilçesinde meyve ağaçlarıyla birlikte, baharın müjdecisi olarak bilinen mimoza ve çan gibi birçok endemik bitki türleri, sıcak havaya aldanınca karanfil verip çiçek açtı. Kış mevsimi olmasına rağmen bahardan kalma günlerin yaşandığı ilçede, yenidünya, karayemiş ve erik ağaçları erken çiçeklenirken, bazı karayemiş ise meyve vermeye başlayınca, vatandaşlar şaşkına döndü. Bölgede güneşli ve sıcak hava nedeniyle erken açan çiçeklerden polen toplayan arılar da, kolonilerini daha güçlü hale getirmeye çalıştı. Çiçek veren meyvelerin yanı sıra yaşanan durumdan nasiplenen arıların hummalı çalışması ilgi odağı oldu. Arıların yanı sıra, bölgede çalışkanlıklarıyla tanınan Karadenizli kadınlar ise, hava durumunu fırsata dönüştürerek, bağ ve bahçe işlerine yöneliyor.

‘ŞAŞIRDIK’

İlçede tarım ve hayvancılıkla uğraşan Ayşe Yıldız, “Havalar güzel olunca yenidünya ağaçları çiçek açtı, meyve vermeye başladı. Karayemişler, erik ağaçları çiçek açtı fındıklar tomurcuklandı. Şaşırdık” dedi.

‘YAZ GELDİ’

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları kuraklığı da beraberinde getirdiğini söyleyen Süleyman Köse, “Yaz havası geldi, ağaçlar çiçek açtı. Kar yağmadı sular akmıyor kuraklık oldu” diye konuştu.

‘DENİZ OLSA YÜZMEMEK ELDE DEĞİL’

İlçede 15 yıldır böyle bir sıcaklığın görülmediğini belirten Rüstem Altuntaş da “Burada böyle bir hava görülmedi. Bütün millet bahçelerinde. Şu anda üzüldüğümüz yer kuraklığın gelmesi, susuzluktan yakınıyoruz, sularımız aksa başka önemi yok. Tonya Türkiye’nin yatırım cennetidir bütün yatırımcıları Tonya’ya davet ediyoruz. Şu anda Tonya’da deniz olsa yüzmemek elde değil” ifadelerinde bulundu.