Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında, Tonya Müftülüğü ile Tonya İmam- Hatip Lisesi ortaklaşa bir program düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ının okunması ile başlayan programın, açılış konuşmasını Tonya İmam- Hatip Lisesi Müdürü Hacı Atmaca yaptı.

Kur’an tilaveti, ilahiler, sinevizyon gösterisinin ardından İlçe Müftüsü Haki Özgül, “Hz. Peygamber ve Gençlik” konulu bir konferans sundu.

“Gençler bütün hayallerini gerçek gibi görürler, bizlere düşen ise gençlere gerçeğin ne olduğunu öğretmektir.” diyen Özgül, şöyle konuştu:

“Gençlik gelecektir. Umuttur, harekettir, berekettir, yenilik ve cesarettir. Gençlik ömrün baharı, hayatın kaynağıdır. Bir milletin istikbali o milletin gençlerinin enerjisini nerede, nasıl ve nelerle tükettiğine bağlıdır. Gençliğin hayat tarzı, bir milletin istikbalini gösteren aynadır. Eğer bir milletin gençleri güçlerini hayır, maneviyat, bilinç ve fazilet yolunda hizmet ve gayrete sarf ediyorsa, o millet istikbal vadediyor demektir. Gençliğin yetişmesinde ihmal, bir ülkenin geleceğini ve yapısını yok eder. Gençliğin ruhu işlenmeyen bir tarla gibi kendi kendine bırakılırsa, orada ısırgan ve dikenler biter. Dolayısıyla gençliği iyiye, hayra yöneltenler insanlığı iyiye ve hayra yöneltmiş demektir.

Gençlik insanın başına hayatta bir kez gelir. Gençler ümitleri; ihtiyarlar hatıralarıyla yaşarlar. İnsan gençliğinde öğrenir; ihtiyarlığında anlar.”

İlçe Müftüsü Özgül, Hz. Peygamberin geçlere verdiği önemi belirtmek üzere verdiği örneklerden sonra konuşmasını, Şeyh Edebali7nin Osman Bey’e nasihatlerini okuyarak konuşmasını tamamladı.