Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 'Mera Kanunu’ hatırlatması.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı'nca uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesinde, başvurular sürerken, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, 81 il valiliğine hatırlatma yazısı gönderdi, mera ve ormanlık alanlara her çeşit bina yapımını yasaklayan '4342 sayılı Mera kanunu' 4'üncü maddesini anımsattı. Yazıda, yapı kayıt belgesinin verilmesiyle mera alanlar yapılacak müdahalelerini çoğaltacağı, bu alanlara inşa edilen yapılan işgal ve tecavüz olarak değerlendirileceği belirtildi. Mezra alandaki yapıları için başvuruda bulunan vatandaşlar, uygulama kapsamında para ödediklerini, yazının kendilerini mağdur edeceğinden yakındı. 

Türkiye genelinde 31 Aralık 2017'den önceki kaçak yapılara af getiren 'İmar Barışı'na, başvurular sürüyor. İmar barışında başvuru sayısı yaklaşık milyona ulaşırken, Karadeniz Bölgesi'nde de özellikle tartışmalara konu olan yaylalar mezra alanlardaki bazı yapılara ilişkin başvurular da devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, 8 Haziran 2018’den itibaren uygulamaya konulan, son başvuru süresinin de iki kez uzatılarak 15 Haziran 2019 olarak belirlenen  'İmar Barışı' düzenlemesiyle ilgili,  81 il valiliğine 'Mera Kanunu' anımsatan yazı gönderdi. '4342 sayılı Mera kanunu' 4'üncü maddesinin hatırlatıldığı yazıda, 'İmar Barışı' uygulaması nedeniyle mera alanlarındaki mevcut yapılara ve yeni yapılan inşaatlara 'Yapı Kayıt Belgesi' verilmesinin Mera Kanunu'na aykırı olduğu belirtildi.

MERA KANUNU HATIRLATILDI

Yapı Kayıt Belgesi'nin verilmesiyle mera alanlara yapılacak müdahalelerin çoğalacağına dikkat çekilen ve bu alanlara inşa edilen yapılan işgal ve tecavüz olarak değerlendirileceği vurgulanan yazıda şöyle denildi:

"4342 sayılı Mera Kanunun 4'üncü maddesinde 'mera, yaylak ve kışlaklar, özel mülkiyete geçirilemez, amacı dışında kullanılamaz zaman aşımı uygulanamaz, sınırları daraltılamaz' hükmü yer almaktadır. Mera Kanunu kapsamında kalan alanlarda Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmemesi gerektiği, bu alanlarda yer alan işgal ve tecavüz olarak değerlendirilerek ilgili mevzuatınca suça konu olacağı yapı kayıt belgesi verilmesinin mera alanlarına yapılan müdahaleleri çoğaltacağı, yapı kayıt belgesi düzenlense dahi mülkiyete hak teşkil etmeyeceği hususlarında ilinizde yer alan ilgili kurumlara bilgilendirme için yazılarak olası yanlış uygulamaların önüne geçilmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim”

YAYLACILAR TEPKİLİ

Bu arada Karadeniz Bölgesi'nde başvuruların çoğunluğu yayla ve mezra alanlardan oluşturan bazı vatandaşlar ise, valilik ve kaymakamlıklara gönderilen bahse konu yazıyla, hayal kırıklığına uğradı. Yapı kayıt belgesi için başvuruda bulunan bölge sakinleri, uygulama kapsamında para ödediklerini belirterek, tepki gösterdikleri yazının kendilerini mağdur edeceğinden yakındı. 

'BURASI BİZİM HAKKIMIZDIR'

Başvuru yapıp yapı kayıt belgesi aldıkları yapıların ellerinden alınması kabul etmediklerini dile getiren Ali Osman Bektaş, “Bu ülkede yaşıyoruz, başka gideceğimiz bir yer olmadığı gibi 50 seneden beri kullandığım bir arazim, bir meram vardır. Bunu şimdi bizim elimizden almak gibi bir durum söz konusu olmamalı. Buna çeşitli vergilerin çıkarılması söz konusu olmalı. Biz bu ülkede yaşıyorsak burası bizim hakkımızdır" dedi.

'BİZ KİME GÜVENECEĞİZ'

Bakanlığın gönderdiği yazının kendilerini mağdur ettiğini anlatan Ahmet Kenan Karabulut da, "Yaylada dedemin, dedesinden kalan yerde ev yaptık. Yani arazinin üzerinde eski bir evimiz vardı, bunu yıkıp yerine yeni bir ev yaptık. Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın çıkardığı kanuna güvenerek gittik, paramızı ödedik. Şimdi Tarım ve Orman Bakanlığının çıkardığı yazı bizi mağdur ediyor. Biz kime güveneceğiz, kime inanacağız? Bizim derdimize kim derman olacak? Bizim sorunumuzu kim çözecek? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mı, Tarım ve Orman Bakanlığı mı? Af çıkarıldı, şu kapsamda denildi. Biz de güvendik, 3 bin lira para yatırdım. Makbuzu elimde” diye konuştu.

Yayladaki yapılarıyla ilgili başvuruda bulunan bazı vatandaşlar ise,  kredi çekerek para yatırdıklarını, bu paraların akıbeti konusunda yetkililerin açıklama yapmasını beklediklerini ifade etti.

KRİTERE UYMAYANLARIN KAYDI İPTAL EDİLECEK

Öte yandan, ilgili yazı uyarınca başvuru yapılan mezra ve yaylalarda sıkı takipte bulunacak ekiplerin, incelemeleri sonucunda da başvuru kriterlerine uygun olmayan yapıların, kayıt belgesinin iptal edileceği öğrenildi. Düzenlemede son başvuru günü 15 Haziran 2019 olarak belirlenirken, bedel ise 30 Haziran 2019'a kadar ödenebilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize'deki Ayder Yaylası için "Ayder'i kirlettik, rezil ettik" çıkışı ile gündeme gelen Doğu Karadeniz yaylalarındaki kaçak yapılar için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da "Hiç kimse kusura bakmasın, kaçak yapılar yıkılacak" açıklamasını yapmıştı. Bu açıklamaların ardından bölge illerin valilikleri yapı yoğunluğu artan ve doğal güzellikleri bozulan yaylalar için harekete geçti, kaçak yapıların yıkımına başlandı. Bölgede, 31 Aralık 2017'den sonra inşa edildikleri için İmar Barışı kapsamı dışında kalan kaçak yapıların da yıkımının süreceği belirtilmişti.