Trabzon'un Tonya ilçesinde, 1300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası, ilkbaharla birlikte 'mavi yıldız' çiçeklerinin açmasıyla bu yıl da yayla maviye büründü. Yaklaşık 3 hafta süreyle görülebilen 'mavi yıldız' çiçekleri için yaylaya ziyaretçiler gelmeye başladı.

Geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle ziyaretçi yasağı getirilen yaylada, bu sene koronavirüs tedbirleri kapsamında ziyaretler gerçekleştiriliyor.

Her yıl nisan ayında açan ve 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği korunan, ince uzun yapraklı 'mavi yıldız' çiçeklerinin yetiştiği yayla, bu yıl da maviye büründü.

İlkbaharın gelmesiyle yeşilin farklı tonlarının ortaya çıktığı yayla, 'mavi yıldız' çiçekleriyle doldu. Yaylanın eşsiz manzarasını fırsat bilen doğaseverler ve fotoğrafçılar yaylaya ramazan ayı içerisinde günübirlik tur programları düzenlemek için harekete geçti.

'Mavi yıldız' çiçekleri yaylada, ortalama 3 hafta süreyle görülebilecek.

Yöre sakinleri, 'mavi yıldız' çiçeklerinin kısa süre görülebildiği yaylada, hayvanlarının kışlık yiyeceklerini elde etmek için toprağı gübrelemeye başladı.

TABİAT PARKI İLAN EDİLMİŞTİ

Kadıralak Yaylası, her yıl nisan ayında açan ‘mavi yıldız’ çiçekleri ile maviye bürünüyor.

Yok olma tehlikesi bulunan, ince uzun yapraklı çiçek, 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği Türkiye'nin korumakla yükümlü olduğu endemik bitkiler arasında bulunuyor. Nisan ayında doğa fotoğrafçılarının akınına uğrayan Kadıralak Yaylası, 'tabiat parkı' ilan edilmişti. Yaylada, Uzungöl benzeri oluşturulacak yapay göl ile yaylanın turizm merkezi haline getirilmesi de planlanıyor.