Trabzon'un Tonya İlçesi’nde, her yıl Nisan ayında açan ve Uluslararası Bern Sözleşmesi gereği korunan ince uzun yapraklı ‘Mavi yıldız’ çiçeğinin yetiştiği Kadıralak Yaylası, eşsiz manzarası ve tabiat güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Yaylada her mevsim farklı bir görüntü oluşuyor. Sonbaharın başlaması ile de Vargit çiçekleri yaylayı beyaza boyadı.

Tonya ilçesine 9 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık bin 300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası, ilkbaharla birlikte 'Mavi Yıldız’ çiçeklerinin açmasıyla mavi örtüyle kaplanırken, sonbaharda da beyaz vargit çiçekleri doğayı kaplıyor.

Yayla sakinlerinden Turan Şafak, “Karadeniz’in en güzel yaylasıdır burası. Nisan, Mayıs aylarında burası masmavi olur. Sonbahar gelince de vargit çiçekleri açar. Yayla bembeyaz olur, gelinliğini giymiş gibi olur. Vargit çiçekleri, artık bize varın gidin diyor.” Şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİLER AKIN EDİYOR

Vargitlerle beyaza bürünen yaylanın eşsiz manzarasını fırsat bilen doğaseverler ve fotoğrafçılar da manzaranın tadını çıkarmak için yaylayı ziyaret ediyor. Yöre sakinleri de Vargitler, Mavi yıldız çiçekleri gibi 15 gün yerine, daha uzun süre yaylada kalabiliyor.

Dört bir yanı ağırlıkla ladin ve çam ağaçlarıyla çevrili yaylada fotoğraf tutkunları da kartpostallık görüntüler oluşturan eşsiz manzarayı da sıkça fotoğraflamaya çalışıyor.

KADIRALAK YAYLASI

Trabzon'un Tonya İlçesi'ne 9 kilometre uzaklıkta bin 300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası, sakinleri de sonbaharda yaylanın tadını çıkarıyor.

Ahmet Karabulut da, “Kadıralak yaylamız Nisan Mayıs aylarında maviye bürünüyor. O aylarda çok güzel bir güzellik oluyor buralarda. Meraklılarla dolup taşıyor. Sonbaharda da beyaz bir renke bürünüyor burası. İnsanların bu güzelliği gelip görmesini istiyoruz.” dedi.