Özel bir televizyon kanalında yapılan yarışmada Fatma Koç’un başarısı jüri tarafından da onaylandı.

“MasterChef 2020” adlı programa, sezonunun 3. bölümüne Trabzon’dan katılan Fatma Koç damga vurdu.

Koç, yarışmada hazırladığı yöresel yemekle üç jüri üyesinden de “evet” almayı başardı.

34 yaşında ve 10 yıllık öğretmen olan Fatma Koç, yarışmaya Trabzon'un Tonya ilçesinde katıldı.  Seyahat etmeyi sevdiğini ve gezerken yediği her yemeği kendisinin de denediğini ifade eden Fatma Koç, “Yapılmamış yemekleri tattırmaya geliyorum.” diyerek MasterChef iddiasını ortaya koydu.

Hem türkü söyleyip hem de yemeğini yapan Koç, yaptığı yemekle üç jüri üyesinden de "evet" oyu alarak bir üst tura çıkmayı başardı. 

Tonya’ya bağlı Büyükmahalle’den olan ve yarışma sırasında Karadeniz’e özgü yemeklerden “Malahta”yı yapan Fatma Koç, jüriden tam not aldı. Jüri üyeleri oylama sırasında Fatma Koç'un yemeği servis ettiği tavayı da alarak yerlerine geçerek burada yemeye devam etmeleri de Fatma Koç'un iddiasını ortaya koydu. 

Öyle ki yemeği yetiştirmekte zorlanan ve jüri üyeleri ile birlikte türkü de söyleyen Fatma Koç, enerjisi ile de yarışmanın ilerleyen bölümlerine de damga vurması bekleniyor.

MALAHTA TARİFİ:

MALZEMELER

1 kg taze fasulye

2 çay kaşığı pul biber

2 kahve fincanı zeytinyağı

10 dal kıyılmış maydanoz

10 dal kıyılmış taze kişniş

1 adet pırasa

2 su bardağı iri çekilmiş fındık veya ceviz

4 diş sarımsak

1 çorba kaşığı nar ekşisi, tuz

YAPILIŞI:

Fasulyeleri ayıklayıp 3'er parçaya bölün. Pul biber katılmış kaynayan bol suda yumuşayıncaya kadar haşlayın. Süzgece alıp suyunu süzün. Bir tabağa alıp üzerine zeytinyağını gezdirin. Ayrı bir kapta ince kıyılmış maydanoz, pırasa ve kişnişi iyice ezerek harmanlayın. Bu karışıma pul biber ve tuz ekleyin. Başka bir kapta iri kıyılmış fındık veya ceviz, ezilmiş sarımsak, nar ekşisi ve 1 su bardağı suyu karıştırın. Harmanladığınız yeşillikleri bu karışıma ekleyip karıştırın. Fasulyelerin üzerine gezdirip servis yapın.