S.S. Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi mali kongresi yapıldı.

Geçen Mart ayında yapılması planlanan kongre Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenmişti.

Tonya İmam Hatip Lisesi bahçesinde yapılan mali kongrede, yönetim kurulu başkan vekili Yunus Tekin Baki’nin okuduğu faaliyet raporunda şu görüşlere yer verildi:

Zor koşullarda yönetimi devraldıklarını, göreve gelmeden önce bir süre işletmenin kapalı kaldığını ve piyasada neredeyse unutulduğunu ifade eden Baki şöyle dedi: “Süt üreticisine 4 ay borç devraldık. İşçilere 5 maaş borç vardı. Zaman içerisinde üreticiye olan borcu da işçi ücretlerini de ödedik.” dedi.

Kooperatifin banka hesaplarına bloke konulduğu için pazarlama işi için bağımsız bir şirket kurduklarını belirten Baki şöyle devam etti: “11 pazarlama aracımız borçları nedeniyle el konularak haczedildi. Kooperatifimizle önceden ticaret işyerleri ile yeniden anlaşarak eskiden kalan borcu da düzenli şekilde ödemeye başladık. Süt taşıyan nakliyecilerle yeniden görüşerek anlaşma sağladık. Yeni pek çok firma ile pazarlama anlaşması yaptık. Pazarlamada kullanılmak üzere 4 araç ve bir kamyon satın aldık. Göreve geldiğimizde günlük 4 tona kadar gerileyen süt miktarını 13 tona çıkarmayı başardık.”

2019 yılı içerisinde 2 milyon 39 bin 866 litre süt alındığı ve karşılığında üreticiye 2 milyon 564 bin 765 lira ödendiği belirtilen faaliyet raporunda, 8 bin 72 çuval yem, 10 bin 25 çuval kepek ve 85 çuval un pazarlandığı bilgileri yer aldı.

Mali raporların aklandığı genel kurulda, eski borçlara toplam 1 milyon 402 bin 394 lira ödendiği ifade edildi.