4 Aralık Dünya Madenciler Günü için kutlama yapıldı.

Kutlama töreni Salih Malkoçoğlu Parkındaki madenci anıtı önünde yapılan saygı duruşu ile başladı. Daha sonra Ali Koç Kültürevi’nde sürdürülen törende günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı.

Tonya Belediyesi ve Tonya’daki derneklerin birlikte düzenlediği törene, KTÜ Maden Mühendisleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Güneş ile aynı bölüm öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ali Osman Yılmaz da katıldı.

Mustafa Aydın’ın sunumunu yaptığı törende konuşan Belediye Başkanı Osman Beşel şöyle dedi: “Madenci, taşı ekmeğe çeviren ve ekmeğini taştan çıkaran madenden aldığı yarayla ömrünü sürdürmeye çalışan kişidir. Madencinin ilçemizin geçmişinde sosyal ve ekonomik hayatında yerini herkes bilir. Kimi madenlerde göçüklerde, kimi aldığı zehirle hayatını kaybetmiştir.”

Daha sonra konuşan Kaymakam Bayram Yıldız da konuşmasında, “İlçemizde bir ilk olan madenciler günü kutlaması için belediyemize, sivil toplum örgütlerine teşekkür ederim. Doğanın en zor koşullarında, yer altının yüzlerce metre derinliklerinde, karanlıklarda, tehlikeler içerisinde maden çıkarmak gayretindeki insanları dışarıdan kimsenin görme imkânı yoktur. Şu anda yerin altında ya da üstünde, insanlığın daha refah içinde yaşaması için canlarını hiçe sayarak çalışan tüm maden çalışanlarımızın 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutluyorum.” dedi.

Törende söz alan eski Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt da, Tonya’daki madenci anıtının yapılması ile ilgili süreci anlattıktan sonra. “Hepimizin hayatında Zonguldak madenlerinin bir izi olmuştur.” dedi.

Tonya’nın en eski eczacısı Cafer Baki de söz aldı. Baki, şunları söyledi: “Bir eczacı olarak uzun süre hizmet verdim. Çevredeki hastalara, hekimlerle birlikte çantamız elimizde ulaşmaya çalıştık. Tonya’da hekim olmadığı yıllarda yarım hekim olarak onlara hizmet vermeye çalıştım. O insanları görünce bir nefesin ne kadar önemli olduğunu anladım.”

Dünya Madenciler Günü kutlamasına öncülük edenlerden Dr. Dilaver Yıldırım, konuşmasında maden hastalığı olarak bilinen Pnömokonyoz ile ilgili açıklamalarda bulunduktan sonra şunları söyledi: “Ben bir madenci çocuğuyum. Babanız bir madenci çocuğuysanız, ömrünüz evinize giren emekli maaşı ile babanızın gözünüzün önünde eriyişi arasında ile kahrolmak arasında geçer. Ne kadar kara ise babanızın ciğerlerini çalan, o kadar aktır getirdiği ekmek parası. Tonyalı madenciler, Tonya’nın fakirliğini, karanlığını bir ışık hüzmesi gibi aydınlattılar.”

Mustafa Aydın’ın gösteriminden sonra konuşan KTÜ Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Yılmaz da bir konuşma yaptı.